Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 23.09. 2018
Dnes má svátek Berta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak vybrat ledový čaj

17. 08. 2014 | Škola vaření
Ledový čaj je nápoj, který musí obsahovat určitý podíl čajového extraktu, tzn. při jeho výrobě musí být použit výluh z čajových listů. Minimální množství čaje není legislativou stanoveno, omezeny nejsou ani žádné jiné přísady.

Při výběru ledového čaje se více než při výběru jiných nápojů vyplatí pečlivě studovat údaje uvedené na etiketě. Pod názvem ledový čaj si lze představit poměrně širokou škálu nealkoholických nápojů. To, co je spojuje, je obsah čajového extraktu. Ledový čaj tedy musí být nápoj s určitým obsahem čaje. Zpravidla se však nejedná o uvařený a vychlazený čaj, ale o čajový extrakt (který si lze představit jako instantní čaj v prášku) zředěný vodou, doslazený cukrem či sladidlem a zpravidla opatřený další příchutí.

Množství příchutí, jejich poměr k obsaženému čaji a počet dalších přísad není nijak omezen a podléhá jen pravidlům platným obecně pro všechny nealkoholické nápoje. Ledovým čajem tak může být libovolná limonáda obsahující byť jen minimální množství čaje.
 

Jak vybrat ledový čajČeho si všímat

Podíl čajového extraktu: Pokud je výrobek nazvaný ledový čaj, musí být na jeho obalu uvedeno, kolik obsahuje čajového extraktu. Výrobkům bez uvedení tohoto údaje se rozhodně vyhněte. Rozdíly v obsahu čajového extraktu přitom mohou být obrovské. Vysoký obsah slibují ty výrobky, které uvádějí obsah 0,5 % a více čajového extraktu. Půl procenta extraktu v litrové lahvi lze připodobnit k většímu hrnku běžného čaje dolitého půllitrem vody.

Takový ledový čaj lze však vidět jen výjimečně a údaje o vysokém obsahu extraktu bývají nadsazené, jak ukázal test. Setkat se lze i s obsahem čajového extraktu v řádech setin i tisícin procenta. Takové výrobky čaj možná obsahují, ovšem tak naředěný, že o nich jako o čajích lze hovořit jen velice teoreticky.

Obsah cukru a sladidel:
Ledové čaje bývají velmi sladké. Mohou obsahovat i více než 80 gramů cukru v jednom litru. I když je čaj obecně vnímán jako zdravý a kaloricky neproblematický nápoj, u ledových čajů to tak být nemusí. Levné ledové čaje jsou naproti tomu slazeny uměle levnými sladidly jako sacharin. To má za následek intenzivní sladkost se silnou pachutí.

Kompromis představují ledové čaje s nižším obsahem cukru doslazené sladidly přírodního původu steviol-glykosidy. Kdo preferuje čaj méně sladký, bude mít výběr ledového čaje skutečně těžký.

Konzervanty: Ledový čaj se běžně obejde bez chemických konzervačních látek. I přesto lze na trhu výrobky s těmito konzervanty nalézt. Test ukázal, že údaje o konzervantech na etiketách jsou spolehlivé a lze si tak v klidu vybrat výrobek bez nich.

Příchuti a přídatné látky
: Vyplatí se podívat se, zda je slibovaná příchuť tvořena přírodními či umělými složkami, zda jsou v nápoji obsažena zbytečná barviva či jiné přídatné látky. Při rozhodování v prodejně lze využít například databázi éček v chytrém telefonu. Ta je součástí mobilní aplikace dTest.

Zdroj: dTest
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
souhlas, zatím jsem neochutnala žádný, co by mi chutnalSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
kupovaný nepiju-není v něm nic dobrého raděj si udělám domácíSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles