Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 19.02. 2018
Dnes má svátek Patrik
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Káva versus kávové náhražky

26. 03. 2014 | Škola vaření

Naprostá většina z nás si v současné době už neumí svůj den představit bez kávy. Často se díky ní ráno probouzíme nebo přes den zaháníme únavu. Saháme po ní ale rádi i ve chvilkách odpočinku a pohody, při kávě trávíme pracovní jednání nebo setkání s přáteli. Káva se zkrátka stala běžnou součástí našich životů.

Na trhu existuje nepřeberné množství kvalitní zrnkové nebo instantní kávy. Milovníci tohoto lahodného nápoje mají své oblíbené značky a druhy, na které nedají dopustit.  O existenci zdravějších kávových náhražek možná vědí, ale na jejich stole je nenajdete. Přesto bychom ale měli dát této „kávě - nekávě“ šanci. Proč?

Protože káva má vedle svých příznivých účinků na organismus, které tu už byly mockrát popsány,  i negativa. Dodnes se o nich intenzivně diskutuje. Která to jsou?

kávaObzvláště pokud kávu pijeme ve větším množství a hlavně pro doplnění energie a zbystření pozornosti a myšlení, měli bychom si uvědomit následující fakt: v organismu kofein sice vyvolá dojem přílivu energie, ale jedná se opravdu pouze o dojem - kofein způsobí podráždění hypotalamu, který vyšle zprávu do celého těla. Zvyšuje se tepová frekvence a mění se i další tělesné funkce. Když po čase působení kofeinu odezní, únava je zpátky. Může se pak dostavit i podrážděnost, bolesti hlavy, závratě a nebo nespavost. Vědecké studie prokázaly mimo jiné i souvislost kofeinu se srdečními arytmiemi. Kromě působení na nervový systém káva vede ke zvýšenému vylučování žaludečních kyselin, takže často způsobuje pálení žáhy (hlavně pokud kávu vypijeme nalačno) a její větší konzumace může vést až k žaludečním vředům; lidé se zánětem žaludku nebo žaludečními vředy by si kávu měli zcela odpustit. Káva podle vědců také prodlužuje dobu trávení, což může vést i k plynatosti a údajně dokonce až zvýšení rizika rakoviny tlustého střeva. Milovníkům kávy hrozí také vyšší riziko vzniku cukrovky a osteoporózy. Pravidelná a častá konzumace v těhotenství způsobuje nižší porodní váhu novorozenců a dokonce se uvádí i vliv kávy na vznik vrozených vad poškozením dědičné informace v chromozomech.

Chytáte se teď za hlavu?

Nepodléhejte panice, každá mince má dvě strany! Tím chci říct, že výzkumy si často protiřečí - například finští vědci tvrdí, že pravidelné pití kávy naopak riziko vzniku cukrovky snižuje a že káva působí i jako prevence proti osteoporóze... Američtí vědci tvrdí, že kdo začne v mládí pít kávu, bude mít v dospělosti potíže s vysokým krevním tlakem - podle jiných se ovšem toto tvrzení neprokázalo, stejně jako například vliv častého pití kávy na vznik nemocí srdce a cév.  Podle dalších výzkumů káva nezpomaluje trávení, nýbrž naopak zrychluje. Nejnovější studie nepotvrdily ani vliv kávy na zvýšený výskyt rakoviny...

Kde je tedy pravda? Co je řešením?

Je to jednoduché: střídmost neboli  „zlatá střední cesta“. I když podle nejnovějších výzkumů káva více pomáhá, než škodí. Důležitý je náš zdravotní stav, množství vypité kávy (jde o celkovou dávku kofeinu, kdy za ideální jsou považovány dva až tři šálky denně - podle toho, jak silnou si kávu připravujete) a samozřejmě také kvalita kávy. Nezapomínejte, že jde (alespoň většinou) ruku v ruce s cenou.

A kávové náhražky?

Ty můžeme ponechat lidem se zdravotními problémy nebo těm, kdo potřebují pocit, že dělají něco pro své zdraví. O konkrétních náhražkách kávy a jejich účincích si řekneme zase příště. Teď si běžte užít svůj šálek kávy!


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já to s pitím kávy mám vše až na nějaké vyjímky úplně obráceně: kávu piji když mě bolí hlava,při večerní kávě usnu cca do půl hodiny,ráno ji piji že to rychlejší než čaj,když si dám i třetí kávu (někdy) tak tahám nohy hodně ztěžka jinak mám kávu hodně rád a nemohu si představit že bych si ji nedal po dobrém obědě a ktomu třeba křížovku s nějakou buchtou.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
MOC HEZKY NAPSANÉ.KÁVA MĚ RÁNO POSTAVÍ NA NOHY.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Hezky napsané, jak píšeš, dbát na zlatou střední cestu v pití kávy.SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles