Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.06. 2018
Dnes má svátek Jan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Levný ocet kazí zavařování okurek

21. 06. 2011 | Škola vaření
Nejpozději v zimě otevřete sklenici okurek, které jste v létě zavařili. Ukousnete si…a není to ono. Ve sklenici plavou šedé nebo žluté kousky. A když je ochutnáte, neozve se lahodné Křup!, protože jsou měkké. Okurky byly z místního trhu, zavařovali jste je podle Bzenecké okurkyověřeného receptu, tak co se mohlo zvrtnout? Že by OCET? No to snad…

Žádná chemie

Ale ano, právě ocet může za tu správnou chuť! Jen ten klasicky kvašený totiž dokáže z vašich okurek dostat maximum. Na trhu existuje celá řada octů. Dnes se některé z nich vyrábějí i metodou chemickou, kdy až z 98% obsahují jen syntetickou kyselinu octovou. Kyselina octová do octa sice patří, ale jen ta přírodní. Tu obsahuje tradiční český ocet, např. bzenecký – www.bzeneckyocet.cz.

Bzenecký ocetNavíc v bzeneckém kvasném octu je spolu s ní i mnoho dalších látek, které vznikají přirozenou fermentací a octu dodávají charakteristickou chuť. Mimo to se do něj přidává i sladce voňavá bylinka estragon a také karamel, které mu dávají nejen příjemnou barvu, ale hlavně dokonalou chuť.

Ušetříte pár haléřů,

ale zkazíte své okurky

I u octu platí totéž co u například sojové omáčky – za poctivou, vyrobenou jednoduchým, ale dlouhým procesem, si připlatíte.  Lahvička kvalitní sojovky za 80 korun neobsahuje nic než soju, vodu, cukr a sůl. Zraje tak, jak zrála v japonských kádích už před 700 lety. Samozřejmě seženete i  omáčku za 10 korun, ale stojí vám ten chemický koktejl opravdu za to?  Víte, že aby byla vyrobena za pouhých pár dní (nikoliv 5 měsíců), byly veškeré procesy urychleny cestou chemikálií?

A tak je tomu i s octem – ten tradiční, kvasný, se v moravském Bzenci vyrábí už od roku 1921. Rozdíl v ceně však není zdaleka tak závratný, jako třeba u kvalitní sojovky nebo šunky. Zatímco levný zahraniční ocet vás přijde na 55 haléřů na jednu sklenici okurek, bzenecký ocet stojí jen o 35 haléřů více. Přesto lidé často levný syntetický ocet z nevědomosti kupují. Když si však uvědomíte, s jak velkým úsilím jste vypěstovali nebo za kolik peněz jste nakoupili okurky a další zeleninu, kolik času jste do zavařování vložili, přijde vám rozhodně líto, že ocet o pár korun levnější vaši práci zhatil. Rozdíl v chuti je ovšem tak zásadní, že se pár korun za láhev poctivého octu opravdu vyplatí.

Kde se levné a nekvalitní octy berou?

Česká republika je pověstná svými přísnými potravinářskými normami.  U nás se synteticky vyrobená kyselina octová pod názvem ocet nesmí prodávat. Přesto se stává, že se k nám hlavně ze zahraničí dováží. Takže když v obchodě narazíte na ocet za osm korun, měli byste zpozornět. Z etikety nepoznáte, jak přesně byl vyroben, ale váš zdravý rozum vám napoví, že není možné za pár korun vyrobit ocet tradiční, a tedy náročnější cestou.

Koření pro nálev okurekGeniální pomocník

Letos se výrobce bzeneckého octa vytáhl pro zavařování s opravdu skvělou novinkou: už nemusíte shánět různé druhy koření (přiznejte si upřímně – jak často doma využijete semínka hořčice?).  Za 14,90 koupíte v akčních zónách prodejen Billa, Interspar, Penny Market, Coop a Globus v průběhu července a srpna krabičku Koření pro nálev Bzenecké okurky, obsahující šest samostatně balených sáčků s kořením, které obsahují správně namíchané koření a vám tak umožní přesné dávkování a dodržení receptury pro nakládání pověstných bzeneckých okurek.

Vy si už jen přečtete recept na krabičce, očistíte okurky, doplníte cibulí, mrkví, či koprem, vsypete koření ze sáčku do nálevu a můžete zavařovat! Bzenecký nálev je navíc také vhodný pro zavařování hub nebo zeleniny.

Proč 8% ocet?

Zatímco do salátů, omáček nebo na přípravu salátových zálivek je vhodnější jemný vinný nebo jablečný ocet se  6 % kyseliny, na zavařování je vhodný klasický lihový ocet se sílou 8%. Jen takový ocet je chuťově vhodný k zavařování, dokáže uchovat potraviny konzervované a nedopustí, aby se v nálevu množily nebezpečné mikroorganizmy.

Studie: kvasný je lepší než syntetický

Výrobce bzeneckého octa chtěl vědět, jestli se skutečně na chuti zavařených okurek pozná rozdíl mezi poctivě vyrobeným tradičním a levným zahraničním octem. A vědci z Ústavu konzervace potravin a technologie masa z VŠCHT tuto domněnku o rozdílu potvrdili: okurky zavařené s bzeneckým octem mají prokazatelně lepší chuť a vzbuzují celkově lepší dojem.

Alkohol v octu? Ale ano!

Je pravda, že základní surovinou pro výrobu kvasného octa je líh (ať už čistý nebo obsažený v jablečném či révovém víně). Nemusíte mít ale strach, že se opijete po zálivce na salát. Alkohol se při kvašení přemění na ocet a zůstane jen zbytkové množství, které není větší než v nealkoholickém pivu.

Bzenecký ocet je jistota

Pokud při zavařování sáhnete po jiných, levných zahraničních octech, může se vám stát, že vás chuť okurek později zklame. Nebude to ta chuť, na jakou jste zvyklí. Tradiční obliba Bzeneckého octa je zkrátka zasloužená – chutná stejně skvěle už 90 let, a to nejen díky přirozenému procesu, ale i díky vylepšení pomocí karamelu a voňavého estragonu.

Další zajímavosti, tipy a rady naleznete na www.bzeneckyocet.cz

Bzenecký ocet kvasný:               Bzenecký ocet ovocný:

Bzenecký ocet kvasnýBzecký ocet ovocný
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
není to náhodou jen reklama? zavařuju už leta
Obrázek uživatelky
profil
Verím, že ide len o reklamu, pretože autorka určite nemá ani základy z chémie. Inak by netrepala nezmysly, ale by vedela, že ocot je zriedená kyselina octová. Takže je hlúposťou napísať, že kyselina octová do octa patrí. Ocot kyselinou octovou je !!!!
Ocot sa vyrába v dvoch krokoch :
Prvým z nich je alkoholové kvasenie. Je spôsobené činnosťou kvasníc, ktoré menia prírodný cukor na alkohol za určitých kontrolovaných podmienok.
Druhým krokom je kyslé kvasenie, ktoré je spôsobené mikroorganizmami (octovými baktériami), ktoré premieňajú alkohol na kyselinu octovú.Obrázek uživatelky
profil
Oddělovat reklamu a PR od redakčních textů je pro PROFESIONÁLNÍ médium samozřejmost!!! tedy mělo by to tak být... To že se v textu dvakrát objeví odkaz na webové stránky výrobce, to fakt nestačí. Vřele bych doporučila redakci prostudovat zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 sb., a to hned paragraf 2 o zákazu skryté reklamy, a zejména věnovat pozornost větě "Takovou reklamou se pro účely tohoto zákona rozumí reklama, u níž je obtížné rozlišit, že se jedná o reklamu, zejména proto, že není jako reklama označena". Články s vysloveně reklamním obsahem se tady objevují skoro denně. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby si někdo doopravdy stěžoval...? Na školách se tyto zákony budoucí novináři učí, takže kde nastala chyba???
Obrázek uživatelky
profil
jsem si přečetla před chvílí na Ženě-in. Takže jasná reklama a ne moudré rady pro výrobu domácích nakládaných okurek.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Veľmi poučný článok,doteraz som si nikdy neuvedomila rozdiel v kvalite octu.Zaváram vždy,raz začas sa mi stalo,že pohár uhoriek bol chuťou aj farbou iný,myslela som si že som zle zavíčkovala pohár.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles