Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 17.12. 2017
Dnes má svátek Daniel
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Díky sušení vydrží potraviny dlouhé měsíce

30. 06. 2014 | Škola vaření
Výdobytky moderní doby umožňují uskladnit potraviny na výrazně delší dobu, než by přirozeně vydržely. A ne vždy tomu musí napomáhat přídatné látky v podobě „éček“. Způsobů uskladnění a konzervace potravin je hned několik. Tradiční a zdravé je především sušení.

Zatímco dnes můžete potraviny uskladnit ve vakuu, v mrazáku nebo je konzervovat zavařováním, před desítkami, ba spíš stovkami let lidé takové možnosti neměli. Sušení je naopak tradiční způsob konzervace potravin, který využívaly nejen naše babičky.

Usušit lze cokoliv


V létě ovoce, na podzim houby, téměř po celý rok bylinky. Sušením můžete prodloužit i životnost masa. Milujete španělské chorizo nebo italské prosciutto? Obě tyto lahůdky vznikly sušením. A svou vynikající chuť získaly právě díky tomu, že maso neprošlo varem ani uzením.

Díky sušení vydrží potraviny dlouhé měsíceSušení je nejšetrnější metodou konzervace potravin 


Sušení potravin by mělo probíhat v relativně přirozené teplotě. Aby si potravina zachovala své původní vlastnosti, neměla by teplota sušení přesáhnout 50 °C. Principem sušení je dehydratace, tedy odstranění vody.

Sušíte-li při vyšší teplotě, potravina se pomalu dostává k varu a postupně z ní mizí cenné látky, především vitamíny. Když potraviny vaříte, obvykle to trvá několik desítek minut. Ztrácí tak na chuti i výživové hodnotě.

Domácí a průmyslové sušení. Liší se?


Tak jako sušíte doma, tak suší i výrobci potravin. Jen v trochu větším objemu. Při sušení musí výrobci dodržovat několik základních pravidel, kterými byste se měli řídit i doma:

•    nejkvalitnější suroviny - k sušení vybírejte jen akorát zralé suroviny. Nesmí být „podtržené“ ani přezrálé či dokonce nahnilé.

•    naprostá čistota - sušení by mělo probíhat v naprosto čistém prostředí, aby surovinu nekontaminoval hmyz, červi apod.

•    neuspěchané uskladnění – než usušenou surovinu zavřete do sáčku, dózy nebo sklenice, důkladně vše zkontrolujte. Pokud by byť jen ve zlomku sušené suroviny zůstala vlhkost, celé balení s uskladněnou potravinou časem vyhodíte kvůli zápachu nebo plísni.

Zdroj, foto: Knorr

Další fotografie ke článku Díky sušení vydrží potraviny dlouhé měsíce:

Díky sušení vydrží potraviny dlouhé měsíce
Díky sušení vydrží potraviny dlouhé měsíce
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !