-Komerční sdělení-
aneb O tom, jak jsme zjistili, že není důležité jen co, jak a z čeho uvařit, nýbrž že tajemství skvělé kuchyně může být i v tom, na čem vařit a že pánve, hrnce, pekáče a rendlíky mají svoje království.
Protože se ještě neznáme, začnu docela prostě – jmenuju se Martina a chci se s vámi podělit o naprosto úžasné zážitky z cesty po Francii. Původně jsme s Vojtou, to je můj partner (já strašně nesnáším, když se říká: Můj kluk – tak to snad dá rozum, že to není holka, ne?), mysleli, že půjde o úplně normální výlet do míst, která jsou voňavá, krásná a přetékají skvělým vínem a dobrým jídlem (já totiž hrozně ráda a vášnivě vařím a Vojta stejně rád a vášnivě jí). Že se prostě tak jako na blind budeme toulat po Francii a že se uvidí. Vidíte, a nakonec z toho byla objevitelská výprava. Už jsme se nějaký čas toulali po zemi, kde historie je úplně samozřejmou kulisou současnosti, když nás náhoda spojila s Anne-Marie. Anička (strašně se jí líbilo, když jsme jí říkali Aničko) ztratila peněženku s kartou a doklady a byla tak trochu v pytli a my jsme jí pomohli a nabídli jí, že ji dopravíme, kam bude potřebovat, protože stejně vlastně jen tak bloumáme bez cíle a necháváme se překvapovat, kam nás osud zanese. A tak jsme se dostali do Bretagne. Já nevím, jestli jste tam někdy byli, ale strašně to doporučuju. Úplně idylická krajina s tak kouzelnými vesničkami, že to bere dech. Anička bydlela až u moře, v městečku plném malebných kamenných domků, s klenutým kamenným mostem přes řeku, uprostřed luk plných obrovských balvanů jakoby rozhozených rukou rozmarného obra. Chtěli jsme se tu porozhlédnout a vyrazit dál, ale podle Aničky o tom nemohlo být ani řeči. Budeme prý jejími hosty a ona nás seznámí se vším, co je u nich k vidění a co se tu dá zažít.
Dršťková polévka z hlívy ústřičné v Lamartově nerezovém kastrolu Joli se skleněnou poklicí
Jednu cibuli, najemno nakrájenou, orestuju na oleji, zapráším moukou, asi minutu restuju, přidám lžičku papriky, nechám rozpustit a zaliju litrem chladného vývaru. Rozšlehám Lamartovou metličkou Ergo, přivedu k varu, osolím, opepřím a přidám rozmáčknutý stroužek česneku. Pak na sádle orestuju dvacet deka hlívy ústřičné nakrájené na proužky s trochou kmínu. Přidám do polévky, chvíli povařím, jen aby se houba nerozpadla, ochutím čerstvou majoránkou, snítkou tymiánu a – pozor finta – špetkou cukru.
Jehněčí kolínko dušené na zelenině a červeném víně v Lamartově pekáči Olympia s varnou poklicí
Ještě než začnu, pár slov k tomu neskutečnému pekáči – je z litého hliníku s vymakaným povrchem, na kterém se nic nepřipaluje, má zesílené dno a poklici z varného skla… Prostě pohádka. Takže: vezmu čtyři jehněčí kolínka, protknu několika stroužky česneku a potřu směsí jemně nasekané bazalky s olivovým olejem. Osolím, opepřím… V ideálním světě bych ho ještě šoupla do misky a nechala přes noc odpočinout. V kastrolu rozpustím sádlo a zprudka na něm opeču kolínka. Pak je vyndám a na výpek nasypu na jemné nudličky nakrájenou kořenovou zeleninu (tak kilo) a pak i cibuli. Restuju do zlatova a pak přiliju tři deci červeného. Lehce odvařím, přidám 300 g drcených rajčat, dvě snítky tymiánu a zaliju litrem vývaru z kostí. Vrazím tam kolínka a dusím hoďku, hoďku a půl, dokud nejsou měkká. Pak je vyndám, do základu ještě přiliju trochu vývaru, zavařím, dosolím, dopepřím a zase zasypu špetkou cukru. Někdy i trochu vína přileju.
Restované brambory v Lamartově nerezové pánvi Inox se skleněnou poklicí
Necelé kilo brambor uvařím ve slupce, nechám vychladnout a i se slupkou nakrájím na kostičky. Čerstvou brokolici, tak dvacet deka, rozdělím na růžičky a spařím tak tři minutky ve vroucí vodě. Jak ji vyndám, hned s ní do studené vody, aby křupala a nezblátovatěla. Jednu červenou cibuli a větší hrst žampiónů nakrájím na plátky. Dobrou anglickou slaninu nakrájím na širší nudle, orestuju v pánvi do křupava a přidám brambory – opeču dozlatova. Pak přidám cibuli, houby a okapanou brokolici a restuju asi pět minut. Sůl, pepř, snítka tymiánu, lehce promíchám a na talíři ještě posypu na kostičky nakrájeným modrým sýrem, třeba gorgonzolou, doma často i nivou.
Dýňový koláč v Lamartově formě na dort Base
Z mouky (150 g), moučkového cukru (50 g), másla (100 g) a jednoho vejce vypracuju měkké linecké těsto a dám do formy lehce vymazané máslem, vymačkám tak, aby okraje byly asi dva centimetry vysoké. Na několika místech propíchnu těsto vidličkou a peču ve vyhřáté troubě tak 10 minut na 180°C. Mezitím připravím náplň – očistím a nastrouhám asi 150 g dýně. Smíchám tvaroh (300 g), pět vajec a cukr krupici (150 g) a spojím to s dýní. Směs naliju na předpečený korpus a dál peču v troubě asi tři čtvrtě hodinky na 150°C. Zdobím lístky máty a moučkovým cukrem.
Anička nadšená, Vojta se cpal – a do toho gůglil. „Tak se podrž – nádobí Lamart se prodává i v Česku! A za hodně rozumný ceny, dokonce.“ Čili nám bylo okamžitě jasné, čím vybavíme kuchyň hned po návratu. Tak to je dneska všechno, příště vám napíšu víc…
Vaše Martina