Zázvor lékařský, latinsky Zingiber officinale, původně pochází z Číny a Indie. Jeho oddenek provází lidstvo již více než tři tisíce let. Do Evropy se dostal jako koření, znali a používali jej ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě, ve středověku pak zdomácněl i na území střední Evropy.
1. Nejen exotická kuchyně využívá zázvor
O použití zázvoru v asijské kuchyni ví každý, skvěle se však hodí i k přípravě tradičnějších pokrmů našeho regionu. Nastrouhaný zázvor například úžasně ochutí a provoní klasické karbanátky, můžete z něj společně se sójovou omáčkou a medem připravit i výbornou marinádu na pečenou panenku. Svěží chuť dodá také zálivce na salát.
2. Sirup ze zázvoru pro každý den
Jak mít chuť zázvoru vždy po ruce? Udělejte si domácí zázvorový sirup. Stačí oddenek pokrájet na malé nudličky, zalít v hrnci vodou, přidat cukr, krájený citron a trochu kukuřičného sirupu. Několikrát povařte a nechte vychladnout, poté ještě horký sirup sceďte nalijte do sklenice. Výsledek vaší práce se hodí na palačinky i zmrzlinu.
3. Kandovaný zázvor
Zbyly vám po přípravě sirupu nudličky zázvoru? Nevyhazujte je! V této podobě je již zázvor kandovaný, dá se nechat okapat a případně obalit v moučkovém cukru. Vyrobíte si tak dobrotu za pár korun.
4. Zázvorové osvěžení ohromí vaše hosty
I v drincích má zázvor nezastupitelnou roli, vyzkoušet si můžete například jeho méně tradiční spojení v šumivém nápoji plném lehkých bublinek. Avanti Zenzero e Lime potěší všechny smysly vyváženou kombinací exotické chuti zázvoru se šťavnatou limetkou.
5. Hřejivá zázvorová polévka
Zvlášť v chladných měsících je příjemné zahřát se miskou horké polévky, které dal chuť právě zázvor. Oloupejte ho a nakrájejte na drobné kousky, ty poté osmahněte na másle. Přidejte osolenou vodu a zeleninu dle své chuti, například mrkev, brambory či kousek celeru a vařte, dokud vše nezměkne. Poté mixujte do formy krému, jemuž můžete dodat extra jiskru špetkou chilli.
Zdroj: Bohemia Sekt