Víte, jak používat tyto bylinky? Jak si je můžete vypěstovat, jak je skladovat, k čemu se hodí, jaká chuť a vůně je charakterizuje? Víte, že nám mohou pomoci i s mnoha obtížemi? Jestli ne, stačí si přečíst následující řádky a budete mít zase o něco větší přehled. Následně můžete v kuchyni kouzlit a připravovat úžasné pokrmy!
Bazalka – indická kráska
Tato rostlina má pronikavou vůni, kterou nezaměníte jen tak s něčím. Pochází z Indie, dnes je však oblíbená spíše v italské kuchyni. Ve velkém množství ji využívají také kavkazské národy. Čerstvou zelenou bazalkou ochucujeme nejčastěji saláty, polévky a studená jídla. K masu se zelená rostlinka moc nehodí.
Zde ji použijeme v její sušené podobě, nemůžeme tím nic zkazit, spíš naopak. Bazalku si můžeme vypěstovat sami doma a to v truhlíku nebo květináči na balkoně. Pro svůj růst bylinka potřebuje hodně sluníčka, takže sázet ji v tomto zimním období zřejmě moc význam nemá.
Bazalka podporuje trávení a působí pozitivně proti nadýmaní.
Libeček – aromatický „celer“
Libeček pochází ze Středozemí. Je to velká vytrvalá rostlina podobná celeru. Vyroste až do dvoumetrové výšky. Pěstuje se v celé Evropě a zastupuje přední příčky v oblíbenosti bylinek. I u nás je hojně pěstovanou bylinkou. Má výrazně aromatickou vůni i chuť. V kuchyni jsou nejčastěji používané lístky a mladé výhonky.
Libeček se hodí do všech polévek, omáček, salátů, k bramborám, k přípravě rybích, zeleninových i masových jídel. Má jednu skvělou vlastnost - již naše babičky jej přidávaly ke starším bramborám. Libeček jim totiž dodá svěží vůni a zbaví je vedlejších pachů, které jsou zapříčiněny delším skladováním.
Meduňka – evropsko-africká citronka
Tato bylinka je velmi vytrvalá, přišla k nám z jižní Evropy a severní Afriky. Lístky jsou charakteristické svou aromatickou citrónovou vůní, můžeme je použít jak čerstvé, tak sušené. Čerstvé můžeme přidat do všech letních zeleninových i ovocných salátů, omáček i zeleninových polévek.
Pro použití meduňky platí však jedno pravidlo – čerstvá meduňka při vaření ztrácí svou jedinečnou vůni, proto je nutné použít ji až před podáním jídla na stůl. Ze sušených lístků si můžeme uvařit skvělý čaj, hodí se také jako koření pro nakládané okurky nebo k dochucování rybích, masitých jídel a zvěřiny.
Simbelmine
ChytráŽena.cz