Avokádo je ovoce, po kterém bychom v dobách bývalého režimu pátrali v obchodech většinou marně. Myslím, že nás to ale ani netrápilo - protože toto exotické ovoce pro nás bylo prakticky neznámé. Dnes už je situace jiná a avokádo můžeme běžně zakoupit v každém supermarketu. Stále ale ne každý ví, jak ho připravovat a o co se vlastně jedná, proto ho často míjíme bez povšimnutí. Pojďme se s ním tedy seznámit blíže:
Co je avokádo
Avokádu se také říká
hruškovec. Pochází z Jižní Ameriky a dnes je známo dokonce 300 odrůd! Plody
rostoucí na stálezelených stromech jsou podlouhlé, kulaté až hruškovité
peckovice s jedním velkým semenem, žlutozelené až tmavě zelené barvy
(někdy s odstínem do tmavě fialové až hnědé). V současné době se pěstuje v subtropech
a tropech po celém světě a i u nás se mu již dostává náležitého ocenění. Někdy
se chybně řadí mezi zeleninu.
Avokádo v kuchyni
Avokádo patří mezi nejkvalitnější ovoce, které navíc jako jediné (kromě ořechů a oliv) obsahuje velké množství tuků. Jedná se ovšem o zdravé tuky, které tělo samo nevytváří, ale potřebuje je - jeho tuk je podobný olivovému a má výbornou chuť.
V obchodech často narazíte na tvrdé a nezralé plody - i ty si ale můžete bez obav koupit: stačí je doma na 2 - 3 dny zabalit do novinového papíru, kde při pokojové teplotě dozrají.
Avokádo je vhodné ke konzumaci v syrovém stavu, používá se především do salátů. Jí se čerstvá máslovitá dužnina. Nejčastěji se jí rozpůlený plod pokapaný citronovou šťávou (plod nejdříve omyjeme, poté podélně rozřízneme, vyjmeme pecku a vydlabeme dužninu - hned ji pokapeme citrónem, aby nezhnědla). Může se přidávat do mléčných koktejlů nebo zmrzliny. Plody jsou vhodné i k výrobě salátových dresinků, krémů, pomazánek, je možné je i sušit. Dužnina se může i zmrazit. Avokádo se dá prohřát jen velice krátce, jinak dužnina zhořkne. Semeno je nepoživatelné.
Avokádo pro zdraví
Plody (lépe řečeno dužnina, která se konzumuje) obsahují kromě zdravých tuků i vysoké procento vody (udává se 50 - 80 %), cukr (do 10 %), 1 - 4 % bílkovin, dále značné množství železa a draslíku. Jsou ceněné pro vysoký obsah vitaminů řady B, obsahují kyselinu listovou, niacin a biotin, vitamíny C, D, E, K a H.
Avokádo je velice ceněné především díky obsahu výše zmiňovaných tuků (většina je složená z nenasycených mastných kyselin), které mají velký význam pro zdraví - chrání především cévy a srdce.
Vitamíny skupiny B podporují látkovou výměnu a chrání cévy před arteriosklerózou.
Jedním avokádem můžeme pokrýt až 80 % denní potřeby kyseliny listové, která je velice důležitá především v těhotenství.
Antioxidanty (vitamin E a karoteny) zbavují tělo toxinů, podporují regeneraci organismu, mají dobrý vliv na stav pleti a vlasů.
Hořčiny, které také avokádo obsahuje, pomáhají proti stresu i nespavosti.
Avokádo pomáhá udržovat zdravá játra, snižuje hladinu cholesterolu.
Díky vysokému obsahu vitaminů řady B napomáhá ke správnému fungování látkové výměny.
Avokádo v kosmetice
Tyto exotické plody nacházejí široké uplatnění i v kosmetice, například jako přísada různých krémů, šamponů atd. Nepostradatelný je avokádový olej, který pěstí pokožku. Dužnina poslouží jako pleťová maska hlavně na suchou pleť.
ChytráŽena.cz