I za tím nejmenším šálkem kávy se skrývá příběh. Začíná daleko v exotických zemích a na jeho konci je požitek pro všechny smysly, který může proměnit jakoukoliv chvíli v báječný okamžik. Pozvání na kávu s někým milým vám může prosvětlit celý den a někdy dokonce celý život. Ne nadarmo se říká, že čerstvá káva je přítelem dobrých myšlenek, slov a děl. Káva může mít nepřeberné množství chuťových i aromatických vlastností, závislých na místě původu kávových zrn, jejich kvalitě, zpracování, dané odrůdě, konkrétní sklizni, způsobu pražení a samozřejmě receptuře, díky které káva získává požadovaný chuťový profil a svoji jedinečnost. Důležitou tečkou na cestě za perfektním šálkem kávy je potom způsob její přípravy.
Tajemné začátky…
O objevu kávy koluje mnoho legend. Ta nejznámější a nejstarší, pověst o pastýři Kaldim, pochází z 9. století: Kaldi hlídal své kozy v jemenské vysočině. Každý den se zvířata pásla na jiné pastvině. A vždy na jedné začala vesele mečet a poskakovat dokola. Kaldi začal pátrat, čím to může být, a objevil keře s červenými bobulemi, kolem kterých jinak chodil bez povšimnutí. Ochutnal – a domů se vracel se smíchem a tancem.
Šíření rostliny kávovníku po planetě Zemi je dobrodružná historie. Arabové učinili z pěstování kávovníku státní tajemství a přísně nad ním bděli. Zakázali jakýkoli vývoz klíčivých kávových zrn. Přesto se je už v roce 1615 podařilo cestujícím kupcům a obchodníkům propašovat do Benátek, centra tehdejšího orientálního obchodu. V roce 1640 byla na náměstí sv. Marka otevřena první kavárna v Evropě.
Kouzlo pěstování….
Kávovník patří do botanické třídy rubiace a řádu coffea. Pro získávání kávy se z četných druhů coffea ve skutečnosti používají dva druhy: Arabika a Robusta.
Kávovník je vlastně strom vysoký 6 až 10 metrů. Na plantážích se však rostliny udržují ve výši keřů od 1,5 do 3 metrů, aby sklizeň byla jednodušší. Zpravidla to trvá osm měsíců, než se z jednoho kávového zrna vyvine rostlinka, která se může vysadit na pole, a tři roky do první sklizně.
První květy se otevírají jen na několik dní v roce a vydávají líbeznou vůni podobnou jasmínu. Každý trs květů se skládá z 15 jemných kvítků. Soukvětí zůstává a barva plodů se v průběhu zrání mění od zelené přes žlutou až po svítivě červenou. Uvnitř plodů jsou zpravidla dvě semena, vytoužená kávová zrna. Kávové třešně se krátce po sklizni dále zpracovávají.
Chvíle přípravy…
Na co třeba při přípravě lahodné šálku kávy dbát?
hledejte, až naleznete opravdu dobrou kávu a svoji oblíbenou chuť
velmi záleží na správném stupni mletí – tak aby se mohlo rozvinout plné aroma
dávkování kávy záleží pouze na vaší chuti – zpravidla se použije 6 - 8g mleté kávy
dobrá voda, pro přípravu kávy by měla být čistá a čerstvá, bez cizích příchutí a vůní, s přiměřeným množstvím minerálních látek, které jsou výraznými nosiči chuťové kompozice
nepodceňte mléko – nejen káva musí být kvalitní, ale i mléko musí být správně nahřáté a mléčná pěna našlehaná – milovníci cappuccina přikyvují
jistě máte svůj oblíbený kávový šálek – jen na okraj - pro podávání kávy se obzvlášť hodí porcelán, který udržuje teplo déle než ostatní materiály
Vyzkoušejte zajímavé recepty na přípravu osvěžující kávy:
Zdroj: Tchibo
Notburga
ChytráŽena.cz