Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Burgery: od rychlého občerstvení k hlavnímu jídlu dne

23. 10. 2013 | Škola vaření
Burgery zažívají v České republice boom. Ještě donedávna platilo a stále platí, že burger dostanete během pár minut v rychlém občerstvení. Jediný rozdíl oproti minulým letům je dnes v tom, že burgery servírují i v lepších restauracích.

Dát si k obědu burger nemusí nutně znamenat nezdravé stravování – vždy je určující množství a kvalita používaných ingrediencí. Trend kvalitního hovězího masa se dostává i k nám a restaurace si na něm dávají záležet.

Burgery můžeme dnes jíst na řadu způsobů. Mleté maso uprostřed housky s kečupem, cibulí anebo okurkou zkrátka dobře chutná a ani zarputilí příznivci zdravého stravování mnohdy neodolají. Vždyť dnes už je možné si nechat burger připravit podle sebe ive zdravější a čerstvější podobě, třeba s grilovaným masem nebo tofu.Maso zpracovávají zdravě už i restaurace, které pracují s čerstvým masem, vlastními omáčkami a zeleninou. Burgery jsme měli odedávna spojené spíše s fast foodem a přemírou oleje, předpřipravených dressingů a kečupu. Dnes ale můžeme burgery považovat za plnohodnotné a výživné hlavní jídlo dne, které si vychutnáme v řadě restaurací.

Burgery: od rychlého občerstvení k hlavnímu jídlu dneJak to celé začalo?

Kořeny hamburgeru údajně pocházejí z 12. století, tedy z dob, kdy ještě Mongolové byli kočovným kmenem. Ti vozili pod koňskými sedly naškrábané maso, které se ještě upravilo a změkčilo v průběhu jízdy. Základem jejich jídla byla podoba dnešního „tataráku“, který získal název právě proto, že mezi Mongoly působil kmen Tatarů.

Burger, tak jak ho známe dnes, spatřil světlo světa až na přelomu 19. a 20. století. Historie této pochutiny však není zcela jednoznačná. První zmínku receptury můžeme najít již v roce 1758 v anglické kuchařce Hannah Glasseové, kde popisuje recept na hamburské klobásy. Překvapivě tedy slyšíme o hamburských pochoutkách z anglické literatury.

Nejprve se na počátku 20. století podával v amerických restauracích hamburský steak, pak se přibližně za dvacet let „kus masa“ vtěsnal mezi dva kusy housky. Od čtyřicátých let dvacátého století jsme již mohli vídat logo bratří McDonaldů, kteří vytvořili z hamburgeru masový produkt a díky využití strojových zařízení z něj také udělali symbol rychlého občerstvení.

Burgery: od rychlého občerstvení k hlavnímu jídlu dneA jak je to teď?

V dnešní době už ani v České republice nejsme odkázáni jenom na hamburgery a cheeseburgery z rychlého občerstvení. Spousta lidí si zkouší dělat mleté maso v housce i doma nebo na grilování. A pokud se chcete svěřit do rukou profesionálů, tak nejen v Praze, ale i v jiných městech vznikají speciální bistra, která připravují burgery z kvalitního masa a čerstvých surovin. A protože burger je vhodné rozvozové jídlo, najdete i rozvážející restaurace, které k vám tuto pochoutku dopraví až domů.

Příprava čerstvého burgeru doma nebo na grilu

Sezóna grilování se sice chýlí ke konci, ale i tak můžete v posledních chvílích babího léta zkusit poslední grilovačku. Pokud vám počasí nebude přát, můžete si zkusit burger na pánvičce s čerstvými surovinami a to bez výčitek.
•    Připravte si kvalitní hovězí maso přibližně s 20 % tuku, nejlépe přední hovězí. Kvalita a chuť masa je základním předpokladem pro to, abyste zvládli připravit šťavnatý burger.
•    Maso namelte těsně před grilováním, ale jenom opatrně. Ve výsledku by mělo hovězí získat spíše hrubou strukturu, pokud z něj nechcete připravit paštiku. Poté podle vlastních preferencí dochutíte umleté maso hrubozrnnou francouzskou hořčicí, solí a zeleným pepřem nebo worcesterem.
•    Maso ručně promíchejte a směs nechte chvíli před přípravou ještě v lednici.
•    Až placku položíte na gril, zatlačte na ni a do poloviny ji nechejte propéct bez otáčení. Celkově při opékání stačí jedno otočení na grilu, aby zůstalo maso šťavnaté. Grilujte podle zralosti masa od dvou do osmi minut na každou stranu.
•    Nakonec, aby dostalo jídlo ten pravý šmrnc, přijde na řadu dochucení zeleninou. Můžete ji také ugrilovat (cibuli, rajče apod.), aby získala stejnou teplotu jako připravená masová placka.

 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !