Odkud arašídy pocházejí
Původní domovinou burských oříšků je Brazílie, kde byly již před 2000 lety šlechtěny. Dnes zdomácněly ve všech tropických a subtropických regionech na celém světě. Burské oříšky rostou v zemi, po výkvětu se stébla stáčejí k zemi, do níž se zavrtají a plodí zapouzdřené plody 5-8 cm pod zemí. Arašídy jsou typické svou světle hnědou, vrásčitou a měkkou skořápkou ve tvaru přesýpacích hodin. Semena v ní obsažená známe jako arašídy, buráky nebo burské oříšky. Obsahují spoustu minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale také velké množství kalorií a tuků. Mnoho lidí dráždí alergeny v nich obsažené, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou.
Rady při nákupu arašídů
Buráky koupíme volně, nevyloupané i se skořápkou nebo balené v sáčcích v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.
K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod.
Kromě celých ořechů se můžeme setkat s ořechy sekanými, arašídovou pomazánkou, arašídovým olejem či arašídovým máslem. Často je najdeme také v sypaných směsích müsli či v müsli tyčinkách.
Skladování arašídů
Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou nebo nepříjemnou chuť a zašlou barvu.
Alergie na arašídy
V burských oříšcích můžeme nalézt přinejmenším sedm alergenů, z čehož nejvýznamnější jsou vicilin a konglutinin, které zároveň představují 20 % a 10 % proteinů arašídů. Když mluvíme o alergii na burské oříšky, je občas problém ji zařadit do správné kategorie. Většinou je brána jako alergie na ořechy, ale můžeme ji považovat také za alergii na olejniny. A protože je podzemnice olejná řazena jako rostlina mezi luštěniny, můžeme její nesnášenlivost řadit také mezi alergie na luštěniny. Projevy alergie jsou stejné jako u kterékoliv jiné. Od kožních reakcí až po život ohrožující stavy vyvolané anafylaktickým šokem. Alergie na arašídy se obvykle objevuje již v dětství a málokdy v dospělosti odezní. V současné době se odhaduje, že tímto typem alergie trpí 0, 5 - 1, 1 % dospělé populace v USA a Evropě.
Své místo si našly arašídy i v kosmetice, kde se využívá jejich olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Arašídový olej se přidává i do léčivé měsíčkové masti.
ChytráŽena.cz