Celer (selino)
Nemyslím bulvový, ten se v Řecku prakticky nepoužívá. Důležitá je nať. Hodí se do polévek, zeleninových jídel a k rybám.
Kopr (anitho)
V Řecku je kopr k dostání po celý rok stále čerstvý. Používá se jen čerstvá zelená nať, nikdy ne sušená semena. Hodí se k masu, rybám, do zeleninových jídel. Neobejde se bez něj například taková klasika, jako je velikonoční polévka Majiritsa.
Majoránka (mantzurana)
Majoránku sice v Řecku najdete, ale spíš jako zajímavost na zahrádkách. Svou chutí i vůni ji totiž doslova převálcovalo oregano. Sem tam se také místo oregana používá.
Máta (diosmos)
Máta spolu s oreganem tvoří základ řecké kuchyně. Přidává se prakticky do všech jídel. Z bylinek si rozumí nejlépe s oreganem a petrželkou. Řecké hospodyně ji také často mačkají v prstech, aby jim svěže voněla.
Oregano (rigani)
Slovo oregano je vlastně složené ze dvou původních řeckých slov: oros (hora) a ganos (bystrost). Roste úplně, ale úplně všude. Teplé řecké sluníčko a suché podnebí mu svědčí. Je proto mnohem aromatičtější a chuťově výraznější než to, které roste u nás. Řekové ho přidávají absolutně do všech jídel a rozhodně jím nešetří.
Petržel (maidano)
Opět nemyslím kořen, ale zelenou nať. Stejně jako máta a petrželka se hodí prakticky do všech jídel. Řekové ji ovšem používají střídmě a vždycky čerstvou. Sušenou petrželku tady zkrátka neznají.
Rozmarýn (dendrolivano)
V Řecku prakticky nenajdete místo, na kterém by tato bylinka nerostla. Stejně jako oreganu i jí svědčí pálivé sluníčko a suchý vzduch. Osobně neznám nic voňavějšího než čerstvý rozmarýn dovezený přímo z Řecka. Používá se především při přípravě jehněčího masa a některých ragú.
Tymián (thymari)
Voňavé koření trojího využití. Zaprvé se moc dobře hodí k dochucení veškerých druhů mas. Za druhé se s oblibou vkládá do olivového oleje, kterému předá svou chuť a vůni. Takto upravený olej se pak používá ve studené kuchyni. A zatřetí se větvičkami rozmarýnu krmí hlemýždi, kteří díky tomu dostávají zvláštně pikantní příchuť, která je vyhlášená široko daleko.
Bazalka (vasiliko)
Bazalku najdete v Řecku úplně všude. Roste na záhoncích, na balkónových truhlících i na okenních parapetech. Domorodý název vasiliko znamená, že bazalka se používá k uctění svatého Vasila. Mimo to její pronikavá vůně zahání od oken mouchy, komáry a další otravný hmyz. Snítka bazalky se také vkládá do kytic na znamení přátelství. Zato v kuchyni na ni nenarazíte vůbec. Snad jen v restauracích, kde podávají italská jídla.
Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz