Čaj je nápoj, který má stejně povzbudivé účinky jako káva, působí však pomaleji a mírněji. Způsobuje to alkaloid tein, který se v čaji nachází. Pravlastí čaje je oblast Barmy, odkud se rozšířil do Číny a Indie. Jsou to mladé lístky čajovníku, které rostou v tropických a subtropických oblastech. Keře dávají úrodu několikrát do roka a jeden keř produkuje až 30 let. Lístky se po sběru upravují fermentací a sušením. Nejkvalitnější je nefermentovaný zelený čaj, který má silné povzbudivé účinky a nahořklou chuť. Někdy se vyskytuje i na našem trhu. Nejvíce se u nás prodávají černé fermentované čaje, jako je např.gruzínský, indický či čínský nebo jejich směsi. Vyrábějí se také čaje bez teinu a čaj instantní.
Pozvání na čaj
Správně připravený čaj má dobré chuťové vlastnosti a povzbuzující i léčivé účinky. Výborně zahání žízeň. V různých krajinách se čaj připravuje podle místních zvyklostí. Například v Číně je podáván vzácným hostům čaj s okvětními lístky růží nebo jasmínu. Čaj se pije pouze neslazený. V Holandsku se pije silný čaj, často s hustou šlehačkou a přídavkem araku.
Příprava čaje
Kvalitní lahodný čaj je osvěžujícím nápojem, proto musíme jeho přípravě věnovat velkou pozornost. Důležitá je konvice, kvalita vody, množství použitého čaje a doba, po kterou jej necháme vylouhovat. Nejlepší jsou konvice z porcelánu, které dobře udržují teplo. Voda má na kvalitu čaje velký vliv. Musí být čerstvá a hned jak začne vřít, ji odstavíme. K přípravě jemného čaje můžeme použít i stolní minerálku. Na 1 šálek dáváme 1 lžíci čaje. Čaj nesmí nikdy vařit. Doba vylouhování se doporučuje 5 minut. Hotový čaj pijeme buď neslazený, můžeme si tak vychutnat všechny jeho chuti, nebo jej sladíme medem, cukrem, umělými sladidly, dochucujeme ovocnými šťávami, sirupy, mlékem, smetanou a citrónem. K přípravě čaje s mlékem nebo se smetanou se lépe hodí směs indických čajů, k přípravě čaje s citrónem si vyberte čaj čínský. K přípravě čaje nikdy nepoužíváme kovové čajníky. Čaj podáváme čerstvý, nikdy jej neohříváme.
Můžeme si také připravit čaj chlazený a mandlový.
Chlazený čaj
Hotový čaj jakýkoliv osladíme a dáme vychladit. Před podáváním ho nalijeme studený do pohárů, přidáme kostku ledu a plátek citrónu nebo pomeranče.
Mandlový čaj
Do šálku silného černého čaje dáme 1 až 2 kostky cukru a 3 cl sladké studené smetany. Čaj má mandlovou barvu, podle toho dostal také pojmenování.
Dále si můžeme připravit čajový punč a čajový grog, který je u nás známý.
Velice oblíbené jsou bylinné a ovocné čaje. Připravují se ze sušených listů bylin, květů, plodů, semen ovoce a směsí aromatických rostlin. Tyto čaje neobsahují tein, kofein ani žádné jiné povzbuzující látky, jsou vhodné pro celou rodinu včetně dětí. Odvary z rostlin mají příjemnou chuť a léčivé účinky. U nás se nejčastěji vaří lipový čaj a velmi cenný šípkový s vysokým obsahem vitamínu C. Dětem se často vaří heřmánkový čaj s kmínem a anýzem. Výborný je i čaj z černého bezu, jahodového listí, malin, a různých lesních a lučních bylin. Paleta ovocných čajů je velice široká. V obchodech se také vyskytují pravé čaje obohacené ovocným nebo bylinkovým aroma. Jedná se o čaj zelený a černý.
Čaj je osvěžující nápoj, vhodný v každém ročním období. V létě nás osvěží a v zimě nás naopak zahřeje.
Marta
ChytráŽena.cz