Někdy se mu také říká zlato nebo poklad Inků. Ještě donedávna byl k dostání především v lepších čajovnách a specializovaných obchůdcích, ale dnes začíná pomalu pronikat i do běžné obchodní sítě, kde si ho může koupit prakticky každý, kdo by rád zkusil něco nového a ještě přitom udělal něco pro svoje zdraví.
Lapacho – na rozdíl od pravého čaje, se nevyrábí ze sušených listů nýbrž z kůry. A to z vnitřní kůry stromu zvaného Tabebuia avellaneda, původem z jižní Ameriky. Ve své domovině se dožívá úctyhodných 700 let, a pokud je odstraňování kůry prováděno šetrně, může jeden strom během svého života poskytnout lahodných hrnek čaje tisícům a tisícům lidí. Domorodý název tohoto stromu zní Pau D’arco, ale můžeme se setkat i s pojmenováním taheebo, mato grosso či trumpet tee. Poslední pojmenování vzniklo bezpochyby podle nádherných trubkám podobných červených květů.
Do Evropy přivezli lapacho ze svých cest Vikingové a ve středověku bylo oblíbené především v Rusku.
Uvařte si lapacho
I svou přípravou se lapacho od klasického čaje poněkud liší. Zatímco běžné sypané či pytlíkové čaje stačí zalít vodou odpovídající teploty a v klidu si počkat na výsledek, lapacho musíte pro dokonalý chuťový požitek chvíli povařit. A i když tato příprava není nijak složitá, mnoho lidí odrazuje. Abyste i vy nepatřily mezi ně, tady je několik záchytných bodů:
-
Přivedeme do varu 1 litr vody.
-
Do vroucí vody vsypeme 4 čajové lžičky lapacha.
-
Povaříme 3 minuty.
-
Scedíme
Uvařené lapacho můžeme podávat buď ihned, nebo ho zvláštně v dnešních tropických dnech nechat vychladit a použít jako osvěžující nápoj. Denně bychom měli vypít 2-3 šálky. Pokud by se vám chuť lapacha zdála příliš mdlá nebo neúplná, zkuste příště dobu vaření trochu prodloužit, ale nikdy nepřekračujte 5 minut!
Příznivé zdravotní účinky
Nápoj z kůry lapacho má výrazné účinky v oblasti posilování obranyschopnosti organismu a imunitního sytému. Má antivirové a antibakteriální účinky. Při pravidelné konzumaci dokáže zničit např. kvasinky typu Candida nebo oparový virus Herpes.
Podporuje trávení a látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukrů. Zlepšuje prokrvení těla a posiluje krevní oběh.
A pravidelný šálek navečer vám zajistí vydatný a ničím nerušený spánek.
I když je čaj lapacho velmi chutný a má na lidské tělo prokazatelně příznivé účinky, rozhodně by se neměl podávat dětem a to ani tehdy, pokud trpí některým z výše zmíněných problému. Dospívajícím by se měl podávat jen jako podpůrná léčba na doporučení lékaře nebo specialisty.
Notburga
ChytráŽena.cz