Voda a čaj
Jednoduchý obřad, který popíšu na dalších řádcích, se hodí pro přípravu čajů černých, zelených a polozelených. Nehodí se tedy třeba pro bílé či květinové čaje. Nepotřebujete nic zvláštního, jen konvičku na čaj, konvičku na horkou vodu (klidně rychlovarnou konvici), misku na vodu a hrnečky.Vodu volte bez chlóru, který ničí chuť čaje. Skvělá je voda studniční nebo i neperlivá balená. Voda z vodovodních řadů bývá často poznamenaná příchutí kovu nebo vytváří na hladině čaje nepěkné olejové skvrny. Ze stejného důvodu se nehodí ani kovová či litinová konvička k přípravě čaje.
Vodu můžete předvařit v rychlovarné konvici nebo na ohni. U černých čajů používejte horkou vodu, u zelených nechte vodu odstát dvě minuty v otevřené konvici a pak teprve použijte, u polozelených prodlužte bod odpočívání horké vody o další dvě minuty.
Čajový obřad
Čajovníci v Číně by tady nejspíše použili čajové moře (speciální stoleček se šuplíkem, do kterého odtéká přebytečná voda), konvičku z yixingské keramiky a dva typy pohárků (čichací a běžné). My si bez nich obejdeme, ale i tak si připravíme skvělý čaj.Nejdříve teplou vodou nahřejte všechno nádobí: nalijte ji do konvičky a zase vylijte. Totéž udělejte se všemi pohárky. Teď nasypte do konvičky čaj. Množství záleží čistě na vaší chuti a obsahu konvičky. Změřte si, kolik vašich oblíbených hrnků čaje se vejde do konvičky a množství poté určete podle toho. Máte-li chuť, oddělte asi 1/5 lístků a rozdrťte je na menší kousky. Ty nasypte na dno konvičky a zasypte zbytkem čaje. Čaj je pak chuťové výraznější, ale není to povinné.
Nyní do konvičky nalijte teplou vodu a ihned slijte. Tento první velmi slabý nálev se nepije, slouží jen k předrozvinutí čajových lístků. Keramické konvičky se s ním někdy potírají, aby nasály chuť a vůni čaje, ale my ho jednoduše vylijeme. Nyní zalijeme lístky znovu a počkáme asi jednu minutu. Poté čaj rozlijeme do pohárků. Jestliže nám trocha čaje v konvici zbude, vylijeme ho např. do jiného hrnku. Kdyby totiž tekutina zůstala v konvici, čajové lístky by se dále louhovaly a nápoj by byl hořký.
Podle chuti čaje v hrníčku poznáte, jestli jste zvolili správné množství. Vodnatý čaj zvaný také „kick“ svědčí o nedostatečném množství, hořká olejnatá chuť zase znamená příliš mnoho čajových lístků. Čaj vypijeme. Většina kvalitních čajů umožňuje více nálevů. Každé další louhování je ale nutné prodloužit o jednu minutu a to tak dlouho, dokud bude čaj dobrý. Každý nálev chutná trochu jinak, to je docela v pořádku.
Trocha reálií
Čajový obřad si můžete samozřejmě vychutnávat docela o samotě, ale je-li vás u stolu víc, můžete do obřadu vložit i několik autentických okamžiků typických pro čínskou čajovou kulturu. Například je dobré, když ukážete hostům čaj nasypaný v konvičce ještě předtím, než ho zalijete vodou. Jakmile si hosté od vás vezmou pohár, poděkují symbolickým ťuknutím jednoho prstu o stůl. Vy jim naopak gestem rozevřených dlaní naznačíte, že už mohou pít.Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz