Trochu z historie bylinek
První známý záznam o tymiánu pořídili Sumerové už 5000 let před naším letopočtem. Pažitku, ale i další bylinky měli v oblibě už před šesti tisíci lety také staří Číňané. Egyptské papyry staré 3500 let zase zmiňují řadu bylin využívaných nejen v kuchyni, ale také v kosmetice a při balzamování. Ostatně snítky kopru byly nalezeny v hrobě faraóna z Théb (1550 př. n. l.).Stejně staré jsou také záznamy o rostlinách pro ochucování pokrmů a léčení v indické Ájurvédě. V Evropě se bylinky začaly používat mnohem později. Jedněmi z prvních vědeckých pojednání o nich jsou Theoprastova díla (okolo roku 300 př. n. l.). Pěstování bylin se však na evropském kontinentu nejvíce rozšířilo v 9. století, kdy Arabové omezili vývoz svého koření. Z nařízení Karla Velikého je produkovaly hlavně klášterní zahrady. Obliba zelených léčivek a koření pak vydržela až do novověku. Ostatně, ani česká kuchařská ikona M. D. Rettigová ve svých receptech petrželkou, pažitkou, saturejkou, kerblíkem nebo koprem nijak nešetřila.
Používat zelené bylinky je také trendem moderní výživy. Jejich spotřeba tak roste úměrně tomu, jak se množí poznatky o pozitivním působení bylinek na organismus. A to nemluvíme o kulinářských požitcích, které přinášejí. Gurmán si dnes neumí představit například pizzu bez oregána, uzeného lososa bez kopru, zeleninové saláty bez bazalky, dušené maso bez petržele nebo ozdobený pokrm bez pažitky.
„Mražené bylinky, které si zachovávají vlastnosti čerstvého koření, používá stále více lidí dbajících na správnou životosprávu ale i gurmánů, kteří pro výbornou chuť někdy poruší zásady racionální výživy,“ říká Michael Komers, ředitel společnosti Findus. „Přitom právě s bylinkami je možné připravovat chutná a navíc zdravá jídla. Díky správně zvolenému koření je nemusíte dochucovat omáčkami nebo polevami, které často obsahují značné množství tuku, můžete méně solit a podobně.“
Bylinky lze konzervovat, například sušením, nakládáním do oleje či octa, mražením. Ale pokud se bylinky zmrazí do několika hodin po sklizni, zachovají si tak po rozmražení většinu vitamínů, barvu, chuť i vůni a působí jako čerstvé.
Bez koření by jídlo bylo nudné a bez chuti, navíc bylinky jsou také léčivky. Jen namátkou: jejich správná míra podporuje trávení, některé pomáhají hubnout, mnohé druhy mají antibiotické či antiseptické účinky, často slouží jako stimulační prostředky při vyčerpanosti, jsou kvalitním a snadno dostupným zdrojem vitamínů a minerálních látek.
Zdroj: Findus
Jana Zedníčková
Chytrá Žena.cz