Na každou příležitost a konkrétní náladu se hodí jiný gril. Proto vybírejte podle toho, jak moc času chcete strávit u grilu a kolik přípravou. Pro někoho je grilování obřadem, kdy přijdou kamarádi, vychladí se pivo, rozdělá se rituální oheň, nechá se rozhořet a „až pak“ se griluje. Pokud chcete mít pokrm rychle hotový, zvolte gril plynový, který se velmi snadno udržuje.
Na grilování s kamarády je vhodný gril na uhlí, protože ta chuť a vůně je nezaměnitelná. I na plynovém grilu však můžete s pomocí dřevěných pilin evokovat chuť dřeva. Můžete použít i štěpky z třešně, višně nebo jabloně, stačí je na chvíli namočit do alkoholu (aromatického rumu, nebo vodky), osušit je, zabalit do alobalu, alobal proděravět a dát je na plynový hořák. Balíček pilin začne „čadit“ a vyluzovat vůni a chuť dřeva.

Gril je správně tepelně připravený při teplotě nad 250 °C. Pokud k dispozici nemáte teploměr, položte nad gril ruku. V případě, že za dvě vteřiny musíte ucuknout, je to ono!
TIP!
Nevyhazujte popel z krbu, později se vám bude hodit. Umožní dřívější přípravu uhlíků.Pokud máte gril na dřevěné uhlí, nevymetejte všechen popel pryč – pokud není znečištěný po nesprávném grilování olejem nebo zbytky potravin – a založte na něm druhou vrstvu.
Pokud máte k dispozici opravdu kvalitní maso, příprava zabere o to méně času. Dobré maso nemusíte příliš dlouho marinovat, stačí ho připravit několik hodin předem: nakrájet na souměrné tvary, přidat trochu oleje, bylinek nebo dobře namíchaného koření.
• Když kupujete kvalitní hovězí na farmě nebo v místě, kde garantují původ daného masa, vybírejte z býčka, volečka nebo jalovičky, v žádném případě nekupujte maso z krávy. Tohle plemeno není určené na maso a nikdy ho na grilu neuděláte měkké.
• Kvalitní - a na gril velmi vhodné - vepřové maso má tu vlastnost, že je „mramorované“. Maso prorostlé tukem se dříve považovalo za nedostatek, ale roštěná kotleta bez mramorování vám takový chuťový zážitek zkrátka nenabídne.
• Mějte respekt k surovinám a negrilujte maso příliš dlouho. Pokud centimetr tlustý steak trápíte na grilu 20 minut, nezbude vám z něj víc než podrážka. Kuřecí spíž po půl hodině připomíná suché nitě, rybu po 30 minutách můžete rovnou vyhodit. Pokud si nejste jistí dobou přípravy masa, nastudujte si je a použijte teploměr. Vnitřní teplota vám napoví.
• Nenechte se zmást tím, že máte k dispozici například grilovací směs na ryby nebo na kuře. Koření se vám dle svého složení hodí téměř na cokoliv a je to jen na vaší chuti.