Příběh 1.
Arabské lékařství
První příběh vypráví o arabském lékaři Rhazesovi, který žil kolem roku 900 před Kristem. Tento známý lékař zmínil kávovník jako jeden z možných léků, který je vhodné použít při žaludečních potížích.
Příběh 2.
Pasáček koz
Druhý příběh se odehrál kolem roku 300 n.l. Etiopský pasák koz Kaldi si povšiml, že jeho kozy jedly červené bobule. Ke svému překvapení zjistil, že je jeho stádo živější až do pozdního večera. Kaldiho přemohla zvědavost, bobule vyzkoušel a na vlastní kůži poznal jejich povzbuzující účinek. Kaldi svěřil svůj příběh mnichům v blízkém opatství. Ti byli nadšeni, protože díky kávě mohli zůstat bdělí během nočních bohoslužeb.Shodou okolností mniši zjistili, že mohou zrna upražit, umlít a připravit z nich lahodný nápoj. Od té doby je nápoj z kávových zrn považován za účinné a chutné povzbuzení.
Jemen: první pěstování kávy
Prvně se káva pěstovala na terasovitých zahradách v Jemenu. S pomocí islámských poutníků, kteří cestovali z Mekky a Mediny, se káva rozšířila na Blízký východ.
Šálek "kahweh" v Egyptě
Později se pěstování kávy rozšířilo také do Arábie a Egypta. Brzy se pití kávy ("kahweh") stalo oblíbeným každodenním zvykem.
Evropské kavárny
První loď s nákladem kávy přistála u evropských břehů až v roce 1630, ale pití kávy si získalo velmi rychle velkou popularitu a v celé západní Evropě byly otevírány kavárny. Nejvíce v Itálii, Velké Británii, Nizozemí, Francii a Německu.
Káva na celém světě
Na počátku 18. století Nizozemci zasadili první rostlinky kávovníku v Indonésii. Francouzi odvezli kávovník na Martinik a Španělé začali kolonizovat Střední a Jižní Ameriku. V roce 1753 se také začal psát příběh značky Douwe Egberts.
Brazílie je největší producent kávy
V současnosti je největším světovým výrobcem kávy Brazílie, následována Vietnamem, Kolumbií a Indonésií. Kromě těchto států je velké množství dalších, kde je káva pěstována v menším množství.
Každý má rád kávu
Káva je oblíbená po celém světě. V různých kulturách existují rozdílné recepty pro přípravu a podávání kávy. Celosvětově je více než 20 milionů lidí zapojeno do pěstování, zpracování a prodeje kávy.
Zdroj: Douwe Egberts