Kdy dětem začít rybu servírovat
Podle odborníků by měly děti začít jíst mořské ryby nejpozději v půl roce života. Včasné zavedení rybích pokrmů totiž snižuje riziko alergie i na ostatní potraviny. Pokud děti poprvé ochutnají ryby příliš pozdě, podle odborníků na výživu je pak mnohdy odmítají i v dospělosti. Přitom ryby jsou důležitou částí stravy i v období těhotenství. Jejich maso je zdrojem omega-3 esenciálních mastných kyselin, a ty jsou podstatné pro správný růst a vývoj dětí již od početí. Podle vědců z londýnské Imperial College existují studie, které potvrzují pozitivní účinky rybího tuku i na dětský mozek.Mořské nebo sladkovodní ryby? A jak často?
Jak mořské, tak sladkovodní ryby jsou bohaté na bílkoviny. Ty mořské však mají více nenasycených mastných kyselin. Dětem i jejich rodičům doporučujeme jíst rybu dvakrát až třikrát týdně. Rybí maso totiž obsahuje prvky, které jsou pro děti i dospělé nepostradatelné. Jód a selen jsou důležité pro metabolismus hormonů štítné žlázy, vitaminy B6 a B12 zase pomáhají udržovat normální funkci nervů, imunitního systému či třeba krevního oběhu. Podle něj je také nutné dbát na pestrou stravu, která musí být pravidelná. Právě s tím přitom mají Češi problém. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014 například více než 30 % jedenáctiletých dětí nesnídá, patnáctiletých dokonce až 55 %.Naservírovat rybu tak, aby dětem voněla
Existuje mnoho způsobů, jak lze ryby připravit. Jádrem celé přípravy však je, aby ryba byla čerstvá. Pozor si dejte zejména na mražené rybí produkty, u nichž se podle odborníků mohou vyskytovat látky zvýrazňující chuť, konzervanty či třeba škrob. Když už zvolíte tento typ, vždy pečlivě projděte složení na obalu a pak nechte maso přirozeně rozmrazit. Pokud dětem vadí kostičky, které jsou u ryby přirozenou součástí, lze jim zakoupit i plátky, které kosti nemají.Dalším stěžejním krokem je správná volba úpravy pokrmu. Proces přípravy rybího pokrmu pro děti by měl být co nejpřirozenější. Optimální úpravou ryby je její dušení, při kterém se v masu zachová nejvíce požadovaných látek. Dobrou alternativou je pak také mírné grilování, které je dnes velmi populární a vyhledávané. Pro potlačení rybí vůně, která některým dětem nevyhovuje, je vhodné zvolit bylinky či zeleninu. Chuťově pak lze ryby doladit marinováním.
K marinování lze použít citrónovou šťávu či ocet a jemně rozsekané bylinky, například zelenou petržel, kopr nebo pažitku. Marinujte asi hodinu před samotnou přípravou ryby. Při servírování na talíř je pak vhodné si s pokrmem trošku pohrát. Zeleninu lze například dětem vykrájet do tvarů kytiček či srdíček, z plátku ryby pak můžete jednoduchým ořezem vytvořit třeba auto.
Recept do vaší kuchařky – Dušená ryba se smetanou a houbami
Upravenou rybu osolíme a pokapeme citrónem. Rozehřejeme na pánvi máslo, asi dvě lžíce. Vložíme rybu a přikryjeme. Poté dusíme pět minut. Dušené ryby udržíme v teplotě. Na pánev vložíme na drobno nakrájenou cibuli, houby a petrželovou nať. Můžeme dochutit kořením, poté dusíme do měkka. Na závěr přilijeme zakysanou smetanou a převaříme. Dušenou rybu na talíři polijeme smetanovou omáčkou.Zdroj: Nordsee