Připravte hromadu zdravých a chutných jídel plných vitamínů, minerálních látek, bílkovin a zdravých tuků. Využití semínek v kuchyni je totiž mnohem širší, než si možná myslíte. Nevěříte?
Menu plné zdraví - Chia semínka
Chia semínka - pouhá hrst těchto semínek šalvěje hispánské, stejně hodnotné plodiny jako dříve kukuřice, vystačila starým Aztékům na celý den. U nás jsou již běžně dostupná nejen v prodejnách zdravé výživy. Jsou hojně využívána do smoothies, kaší a zdravých pudinků, obsahují vysoký podíl bílkovin, jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu i minerální látky. Chia semínka obsahují až 5x více vápníku než mléko, jehož vstřebávání je zaručeno přítomností boru. Příznivý vliv na imunitu dělá z těchto semínek potravinu do každé domácnosti, ať už jste masožravci nebo vegani.
TIP: Snídaně – Chia pudink
Smíchejte 1/2 hrnku chia semínek se 2 hrnky mléka (nejlépe rostlinného) a 1/2 hrnku řeckého jogurtu. Přidejte med nebo jiné sladidlo podle své chuti. Do kakaové verze přidejte 2 lžíce kakaa. Nechte chvíli nabobtnat. Ozdobte čerstvými jahodami, malinami a plátky mandlí a vychutnejte třeba se svým protějškem.
Menu plné zdraví - Dýňová semínka
Dýňová semínka – udělají obzvlášť dobře vašemu mužskému protějšku, neboť mají blahodárný vliv na prostatu. Obsahuji také tryptofan, aminokyselinu přispívající k tvorbě serotoninu známého jako hormon dobré nálady. Dýňová semínka mají také pozitivní vliv na zlepšení kvality nehtů a vlasů. Nejchutnější jsou jen tak nasucho opražená na pánvi k večernímu zobání nebo do salátu. Také se velmi hodí do krémových polévek.
TIP: Pražená pikantní semínka
V míse smíchejte dvě hrsti dýňových semínek, lžíci hnědého cukru, 1/4 lžičky soli, 1/4 lžičky mletého římského kmínu, 1/4 lžičky skořice, 1/4 lžičky mletého zázvoru a 1/4 lžičky chilli koření. Vše osmažte na trošce oleje a podávejte jako chutné zobání.
Menu plné zdraví - Sezamová semínka
Sezamová semínka – jsou oblíbená především jako rozmixovaná pasta Tahini v arabskému humusu, a to v barvě světlé i černé. Obsahem hořčíku, vápníku a zinku pomáhají léčit choroby očí, sliznic, kůže, nehtů a vlasů, prospěšná jsou i v prevenci a léčbě osteoporózy, zlomenin kostí, chrupavek, páteře a zubů. Sezamová semínka se skvěle hodí do smažené zeleniny, na posypání domácího pečiva nebo pečeného tuňáka, na němž vytvoří křupavou krustu. Navíc zvyšují imunitu, tak šup s nimi do salátu!
TIP: Arabský humus se zeleninou
Plechovku cizrny propláchněte, vysypte do mixéru, přidejte olivový olej, sezamovou Tahini pastu, sůl, chilli, citron, studenou vodu a dobře promixujte. Servírujte v misce zakápnuté olejem, posypané černými sezamovými semínky a špetkou chilli, třeba jako dip k tyčinkám mrkve a řapíkatého celeru.
Menu plné zdraví - Lněná semínka
Lněná semínka – jsou považována za dobrou náhradu ryb. Konzumujte je však drcená či loupaná, ve slupce totiž tělu nepřináší žádný užitek. Ale pozor! Bez slupky rychle žluknou, proto je používejte vždy pouze čerstvě namleté. Lněné semínko tlumí hlad, pomáhá proti zácpě a při detoxikaci trávicího traktu. V obchodech jej najdete v hnědé a zlaté variantě. Nejlepší jsou v salátech, koktejlech, ranních kaších, polévkách a v domácím pečivu.
TIP: Semínkové krekry k avokádovému dipu
Smíchejte 1 díl sezamových semínek, 1 díl slunečnicových, 1 díl dýňových a 1 díl chia. Zalejte směsí vody, utřeného česneku, soli a strouhané cibule. Po 30 minutách odpočinku hmotu rozprostřete na plech do výšky 3-4 mm, nakrájejte na libovolné díly a pečte 30-40 minut na 160°.
Menu plné zdraví - Quinoa
Quinoa – blahodárný vliv této pseudoobiloviny oceňovali už staří Inkové. Má totiž v porovnání s běžnými obilovinami nezvykle vysoký obsah bílkovin, zdravých tuků a vápníku, pomáhá proti migrénám, snižuje tlak a je bezlepková. Dnes ji snadno seženete v prodejnách zdravé výživy či v řetězci drogerií.
TIP: Quinoou s afrodiziakálními mořskými plody
Půl hrnku quinoy uvařte v hrnku vývaru. Na oleji osmažte cibuli, česnek, libovolnou zeleninu, přidejte uvařenou quinou a zakápněte dresingem připraveným ze lžíce arašídového másla, medu, půlky citronu, nastrouhaného zázvoru, sojové omáčky, chilli a kapky sezamového oleje. Pro masožrouty můžete doplnit grilovaným kuřecím masem nebo afrodiziakálními mořskými plody, jako jsou krevety.
Také další semínka jsou velmi kvalitním zdrojem tělu prospěšných látek. Slunečnicová semínka vedle množství minerálních látek, zdravých tuků a vlákniny obsahují také fytosteroly, které pomáhají ke snížení cholesterolu v krvi. Mák je díky vysokému obsahu vápníku, 12x vyššímu než u kravského mléka, využíván pro výrobu rostlinného mléka. Loupaná konopná semínka jsou zdrojem zinku a vitamínu E. Piniová semínka jsou v arabských zemích oblíbeným doplňkem osvěžujícího mátového čaje, v Itálii zase nepostradatelnou součástí oblíbeného zeleného pesta. Hořčičné a kmínové semínko se hojně používají v indické kuchyni.
Ale pozor, přece jen to se semínky až tolik nepřehánějte - jsou energeticky hodně bohatá. Jak praví klasik, „všeho s mírou“. Dobrou chuť !
Zdroj, foto: Herbalife