Kapary jsou nerozvitá poupátka keříku Capparis spinosa, který divoce roste po celém Středomoří. Keřík je nízký, plazivý, často vyrůstá z různých kamenitých zídek. Rostlina má nápadné a velmi dekorativní květy. Květ je vzhledem k velikosti rostliny poměrně velký, bílý s velkým množstvím fialových tyčinek. Roste velmi rychle a během sezony má velkou spoustu poupat, takže i když sběrači pilně obírají poupátka, přesto se rostlina dokáže ukázat v plné kráse s vykvetlými květy.
Sbírají se poupátka různé velikosti, znalci a gurmány jsou ceněná ta úplně nejmenší. Po sběru se naloží do vody na několik hodin a pak pořádně propláchnou, aby byla zbavena všech nečistot. Pak se rozprostřou na plátno, nechají se oschnout a zavadnout, to trvá asi dva dny. Zavadlá poupata se promíchají s hrubozrnnou solí, uzavřou do šroubovacích skleniček a uloží do chladna. Tak si je konzervují hospodyňky přímo ve Francii, Itálii a ostatních jižních zemích pro pozdější domácí použití. Průmyslově zpracované kapary, ty, které si pak koupíme v supermarketu u nás, se nakládají do roztoku soli a octa nebo oleje se solí. Pozor, často můžete narazit na různé náhražky, poupata jiných rostlin, vydávající se za kapary. Pokud jsou kapary naložené v soli, snadno ty pravé poznáte, krystalky soli bývají nažloutlé. Zbarvení soli do žluta způsobuje rutin, který pravé kapary ve velkém množství obsahují. Právě rutin má na svědomí natrpklou pikantní charakteristickou chuť kaparů.
V obchodech můžete potkat i jiné kapary, zelené plody, připomínající drobné okurky se stopkou. Jedná se o plody stejné rostliny, tedy Capparis spinosa. Mají natrpklou pikantní chuť, která trochu připomíná olivy. Můžete je podávat jako součást obložených talířů, nevšedně s nimi ozdobit zeleninové saláty nebo jen tak, v kombinaci třeba se sýry podávat jako zobání k vínu.
Kaparová poupata se používají téměř výhradně na vaření. Dalo by se říct, že je můžete použít všude tam, kde používáte olivy. Nepřežeňte to s množstvím, jedna polévková lžíce postačí, kapary jsou hodně výrazné. Před použitím je propláchněte pod tekoucí vodou, tak se spláchne sůl, jinak bude výsledný pokrm přesolený. Nejvíce se kapary uplatní v různých rajčatových omáčkách a salsách na těstoviny, k různým úpravám ryb, většinou společně s rajčaty a černými olivami. Vynikajícím jídlem pro horké letní dny je těstovinový salát s tuňákem, rajčetem, na kostičky nakrájeným tvrdým sýrem, trochou pepře a hrstičkou kaparů. Dalším tipem může být jednoduchá a nevšední příloha k masu z paprik pokrájených na proužky, osmahnutých a podušených spolu s česnekem na olivovém oleji s trochou kaparů a několika pokrájenými černými olivami. Nejen pro vegetariány stojí za zkoušku zajímavá a jednoduchá kaparová omáčka na těstoviny. Stačí rozmixovat lžíci kaparů s posekanou zelenou petrželí, česnekem a olivovým olejem. Do hotové omáčky ještě vmíchejte hrstičku celých kaparů.
Přeju dobré chutnání a spoustu úspěšných kuchařských experimentů!
Cudovluc – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz