V předkolumbovské Americe platilo území dnešního Mexika za zemědělsky nejvyspělejší oblast a hlavní pěstovanou plodinou tam byla kukuřice. Nejčastější stravou byly placky z kukuřičné mouky, které se v aztéckém Mexiku nazývaly tortilly. Chlebové placky jsou v různých podobách známy po celém světě. Znali je už staří Egypťané a podobné chutě si osvojili i Židé, Indové nebo třeba Italové. Indiáni první placky připravovali z kukuřičné mouky. Pšeničnou mouku, která je v dnešní době stále běžnější, přivezli až Španělé.
Není tortilla jako tortilla
Kukuřičná mouka, která je v dnešní době stále oblíbenější, byla přivezena do Evropy až na přelomu 16. a 17. století. Pšeničná i kukuřičná placka se i dnes používá především k balení pokrmů, jako například burrito, wrap nebo tacos. Nepleťme si tortillu španělskou a mexickou, každá je úplně jiná. Mají sice společné jméno, ale receptura se výrazně liší. Ve Španělsku dostanete vysokou vaječnou omeletu s mnoha dalšími ingrediencemi, například brambory nebo chorizem, v Mexiku pak tenkou placku z pšeničné nebo kukuřičné mouky.Placka mnoha tváří
Když tortillu naplníte rýží, fazolemi, masem, zeleninovou směsípico de gallo a volitelně třeba i sýrem, zakysanou smetanou a salsou, vznikne tradiční mexické Burrito. Naopak do wrapu se fazole ani rýže nepoužívají. Quesadilla je opečená pšeničná tortilla naplněná masem, kukuřicí a sýrem.Tacos jsou malé křupavé kukuřičné tortilly. Většinou se plníledovým salátem, kukuřicí, masem, zakysanou smetanou, sýrem a salsou.Neměli bychom zapomenout ani na flautas, což jsou kukuřičné tortilly naplněné kuřecím masem a fazolovým pyré,dochucené koriandrem a sýrem.A když na trojúhelníčky nakrájenou tortillu z kukuřičné mouky posypete sýrem čedar a doplníte papričkami jalapeño, vzniknou oblíbené Nachos. Poprvé tak udělal v roce 1943 Mexičan Ignacio "Nacho" Anaya.