Zdravotní problémy hrozí zejména dětem, těhotným a kojícím
ženám,
a mohou být častější s nástupem teplého počasí. Ačkoliv si 72 %
Čechů myslí, že čerstvě nadojené mléko je nejzdravější,
odborníci z oblasti hygieny a mlékárenství se shodují, že konzumace neošetřeného mléka je riziková. Syrové (tepelně neošetřené) mléko
totiž může obsahovat choroboplodné zárodky.
Obtíže z pití takového mléka hrozí zejména dětem, těhotným a kojícím ženám. Zdravotní nezávadnost je garantována pouze u průmyslově zpracovaného mléka, ať už trvanlivého nebo pasterovaného.
Syrové mléko může být primárně kontaminováno. „Nikdo nedokáže vyloučit přítomnost choroboplodných zárodků v syrovém mléce. Státní veterinární správa zahájila kontroly prodeje syrového mléka. První výsledky potvrzují předpoklad, že syrové mléko skutečně není bez rizika“, říká MVDr. Jiří Hlaváček z odboru veterinární hygieny při Státní veterinární správě ČR.
Konzumace neošetřeného mléka může způsobit celou řadu onemocnění od střevních potíží až po selhání ledvin. Mezi nejčastější bakterie obsažené v mléce patří Listeria, Campylobacter Jejuni, Salmonella sp. a Staphyloccocus aureus. „Pít tepelně neošetřené mléko je nebezpečné pro těhotné a kojící ženy, infekce se může totiž přenést na plod, resp. dítě. Matky by rozhodně syrové mléko neměly dávat dětem, a zbytečně je tak vystavovat komplikovaným onemocněním“, varuje MUDr. Antonie Bořkovcová, vedoucí Nemocniční hygieny z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Nebezpečné je rovněž konzumovat neošetřené mléko po delší
době od nákupu, nebo pokud se od té doby zvýšila teplota mléka. „Syrové mléko
je totiž živnou půdou, ve které se patogenní mikroorganismy rychle a nekontrolovatelně
množí“, upozorňuje Ing.
Zdroj: Tetrapak.com
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz