První oběd na Nový rok by měl být opravdu povedený. Proto je třeba dbát i na výběr surovin, ze kterých budete menu připravovat.
Krok za krokem k delikátní čočce
Čočku nedávejte do vroucí vody, ale studené. Než začne voda vřít, částečně změkne a stane se více propustnou. Doporučujeme vařit déle na mírném plameni po pokličkou, aby se voda vypařila pomalu. Čočku s tímto postupem navíc uvaříte i bez předchozího namáčení do vody. Také je lepší pracovat s převařenou, měkkou vodou. Čočku maličko posolte i před vařením, ale jen opravdu jemně. Posléze až úplně na závěr po uvaření.
S vodou to nepřehánějte
Voda by měla jen opravdu mírně přesahovat hranici čočky. Při větším množství by mohla vyklouznout ze slupky. Při přípravě čočky na kyselo si část vody ponechte, budete ji ještě potřebovat. Ideální poměr v případě čočky na kyselo je hrnek čočky na tři hrnky vody. Během vaření vodu nedolévejte a ani čočku nemíchejte.
Bez jíšky to nepůjde
Čočka na kyselo se bez jíšky neobejde, nejlepší volbou je jíška ze sádla. Případně můžete nahradit cibulovou. Výsledná barva by měla být zlatá. Ocet pak přidejte až na závěr. Kdybyste ho přidali při vaření, čočka by nezměkla. Doporučujeme použít jemnější vinný ocet.
Vyzkoušejte i jiné druhy čočky
Můžete v zásadě použít kteroukoliv variantu čočky. Pro přípravu čočky na kyselo není však vhodná červená nebo žlutá, v průběhu vaření by se vám rozpadla. Naopak chuťově zajímavá může být francouzská čočka, která navíc zůstane po uvaření kompaktní.
Zdroj, foto: BIO zemědělství