Pepř a kmín – nalezneme je v každé kuchyni a používat je k ochucování je pro nás tak přirozené, že na jejich prospěšnost pro zdraví už se téměř zapomnělo.
Pepř
Pepř byl kdysi v Evropě tak cenný a vzácný, že se vyvažoval zlatem. Nejčastější varianty v našich kuchyních jsou bílý a černý pepř. Oboje je vlastně plod jedné rostliny Piper nigrum, jen se liší zralostí a zpracováním.
Černý pepř je nezralý plod včetně slupky. Suší se na slunci a jeho chuť je výraznější a ostřejší. Bílý pepř jsou plody vyzrálé a zbavené slupky máčením a třením.
Jeho účinku se používá pokud chceme prohřát organismus a podpořit pocení, například při prochladnutí. Pocení je ideální způsob jak z těla vyplavit škodlivé a odpadní látky. K jeho dalším blahodárným účinkům patří i podpoření trávení, mírně močopudný efekt a připisují se mu údajně i účinky mírného afrodiziaka.
I u pepře však platí to, co u všech bylinek – všeho s mírou. Konzumace nadměrného množství pepře má dráždivý účinek na játra, ledviny a střeva.
Rychlé pepřové kloktadlo
Pokud vás začne pobolívat v krku a nemáte lékárnu právě poblíž, můžete si ze soli, pepře a vody vyrobit kloktání. Do šálku nasypeme malé množství soli a pepře, ty zalijeme horkou vodou a necháme zchladnout na takovou teplotu, abychom si nespálili ústa. Upíjíme tak, aby usazenina zůstala na dně a kloktáme pouze „vývar“.
Tohle kloktání dezinfikuje a zároveň utlumí bolest.
Kmín
První záznamy o využívání kmínu jsou už z mladší doby kamenné. Plody kmínu zlepšují chuť, povzbuzují trávení a zabraňují plynatosti.
To kmín přímo předurčuje pro využití u těžkých jídel, která by náš trávící trakt jinak velmi potrápila. Například u některých zabíjačkových specialit se jeho účinku zažilo tak, že si je bez něj nedovedeme ani představit. A pokud přece jen příliš zatížíte své trávení a začnou vás trápit žaludeční křeče, i tehdy vám dokáže ulevit.
Silice ve kmínu obsažené do určité míry působí i proti střevním parazitům.
Kmín versus solanin
Chybně uskladněné brambory (uchovávané v teple a na světlém místě) po určité době začnou klíčit. Silně naklíčené hlízy rozhodně nekonzumujeme, stejně jako zelené části, jelikož obsahují solanin, který je jedovatý. Způsobuje nevolnost se zvracením, žaludeční křeče a poškozuje sliznice trávícího ústrojí. Ve velkém množství dokonce ovlivňuje srdeční tep a dýchání.
Pokud naklíčené brambory hodláte použít, tak pouze nepatrně nalíčené, které štědře odkrájíme a rozhodně přidáme právě kmín, který účinky solaninu potlačuje.
ChytráŽena.cz