Strašně
zdravá a velmi chutná rostlinka, která se objevuje každoročně na jaro. První
lístečky na mě vykoukly letos už v polovině března. Od té doby nesmí
chybět na našem stole. Možná se Vám zdá, že je to fenomén poslední doby, ale
není tomu tak. Medvědí česnek se sbírá už od pradávna. Jen spousta lidí na něj
zapomněla. Dnes opět tato rostlinka zažívá boom. Je to hit poslední doby. Jen
nevím, zda je tomu dobře, či ne?
Stále častěji se setkávám s tím, že česnek sbírají lidé s cílem vydělat peníze a bezohledně doslova škubou tuto rostlinku ze země. Planýrují porosty, a když tam přijdeme my, „skalní“ sběrači, co si utrhnou jen pár lístečku pro vlastní spotřebu, tak je nám do breku. Loni vyšel v našem místním plátku článek o Medvědím česneku, to byste koukali, kolik bezohledných nájezdníků přiběhlo, co nepotrhali, to bezohledně pošlapali a pak člověk nacházel spoustu hromádek suchého listí vyházeného jen tak na příjezdové cestě... Jsem zvědavá, kolik jich bude letos, snad už to nebude tak příšerné…
No a teď něco trošku veselejšího. Kdo Medvědí česnek ještě nezná, tak Vám jej trošku představím.
Jsou to oblé tmavě zelené lesklé listy (pro představu: připomínají listy konvalinek). Rovněž je to cibulovitá rostlina. Květy jsou složené z několika malých kytiček, zformovaných do kulovitého květenství. Sbírají se pouze listy a to tak, že se seřezávají u země. Neškubou se!!! Je to rostlinka, která roste planě ve stínu keřů a stromů. Dá se ale i vypěstovat doma na zahrádce. Dnes se již dají koupit i sazeničky. Potřebuje vyšší zálivku a stín. Sadí se v období od března do listopadu. Co se názvu týče, prý ho mají velmi rádi medvědi, tak odtud ten název, ale nepotvrdím.
Je známé, že tato rostlinka má velmi blahodárný vliv na organismus. Působí jako silný přírodní antioxidant. Nejen, že jeho konzumací si pročistíte organismus, ale je to i prevence proti chřipce. Dobře víme, kolik je v brzkém jarním období nachlazení a chřipek, tak proč se preventivně nenadopovat přírodním antibiotikem... Dále pak snižuje krevní tlak, pomáhá proti revmatismu a je vhodná i pro ty, co je trápí dna. Je dobrý i pro cukrovkáře - snižuje hladinu cukru v krvi. Medvědí česnek patří mezi silné přírodní antibiotikum, působí močopudně - tím se Vám pročistí ledviny, močový měchýř. Při konzumaci většího množství má i projímavé účinky a naopak léčí infekční průjem. Stejně jako česnek i Mč ničí střevní bakterie a parazity, je dokonce účinnější. Pomáhá i od nadýmání.
Medvědí česnek je velmi chutný, typická pro něj je česneková chuť, ale na rozdíl od běžného česneku, nezůstává v ústech nepříjemný a nežádoucí odér J.
Medvědí česnek má spoustu využití:
Můžeme ho použít do polévek, do těstovin, do risotta, do salátů. Úžasný je i do pomazánek. Z medvědího česneku se dělá pesto. Já si jej třeba jen opláchnu, nasekám a dám do krabiček a zamrazím. Nebo můžeme dát do olivového oleje a do lednice. Skvělý je na špenát. Já si z něj dělám i odvar na pití… Na internetu naleznete spoustu receptů. Já nastíním jen pár, které se u nás ujaly.
KRÉMOVÁ
JARNÍ POLÉVKA Z Medvědího česneku
Nasekáme na jemno cibulku, zpěníme na másle. Přidáme vývar a šlehačku. Ochutíme. Na sám závěr přidáme Medvěčí česnek. Polévku pak rozmixujeme.
PESTO
Svazek listů Medvědího česneku (cca 30 listů), 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce piniových oříšků, nebo můžeme dát i kešu, dokonce jsem někde četla, že i vlašské ořechy a stejné množství parmazánu. Nejdříve rozmixujeme listy s oříšky, pak postupně přidáváme olej a na závěr dostrouháme na jemno sýr. Dochutíme solí. Skladujeme v lednici.
Tip: Medvědí česnek můžeme nejprve spařit, pak prudce ochladit a teprve pak dáme do pesta - to nám zůstane hezky zelené.
ŠPENÁT z Medvědího česneku:
Uděláme zásmažku. Na oleji opražíme mouku, zalijeme vývarem, dáme špenát, kdo dává vejce či smetanu, přidá na závěr spolu s Medvědím česnekem.
Tip: Někdo nedává vůbec špenát a celý proces je jen s Medvědím česnekem. Ten však opět nevaříme. Jen spaříme. Do všech omáček Medvědí česnek přidáváme na závěr.
NÁDIVKA S Medvědím česnekem
Orestujeme cibulku, přidáme kuřecí játra. Zalijeme vodou, podusíme. Dochutíme dle libosti. Vorčestr, sůl, pepř, kečup… jak kdo má rád. Podusíme. Staré rohlíky nakrájíme a namočíme do mléka s vejcem a nasekaným čerstvým Medvědím česnekem, osolíme. Promícháme s hotovými játry a zapečeme. Můžeme tím nadít třeba kachnu. My máme rádi jen tak, jako rychlý oběd.
KAPKY S Medvědím česnekem
Nasekám Medvědího česneku, zaliji čistým alkoholem (slivovicí, režnou, vodkou…). Uskladním po dobu 14 dní ve sklepě, či špajzce, prostě chladnější místnosti. Denně protřepávám. Po dvou týdnech sleju přes kapesník.
Užívám 1-2 čajové lžičky. Můžeme zalít i vodou. Tyto kapky jsou dobré na krevní tlak, cukrovku, žaludek i střeva.
ČERSTVÝ Medvědí česnek
Čerstvě nasekaný na chleba, či do jakékoliv polévky, přidávám do jakéhokoliv mletého masa, či na grilovaný stejk, do sýrů…
POZOR!!!
MEDVĚDÍ ČESNEK NEVAŘÍME, JEN KRÁTCE SPAŘÍME!!! Do jídla přidáváme na sám závěr, nikdy nevařte od začátku, tím ztrácí své vitamíny. Jo, a buďte OHLEDUPLNÍ při jeho sběru!
ChytráŽena.cz