Zelí bývalo někdy označováno jako „medicína chudých“ - za výhodnou cenu si dodnes můžeme koupit pravý poklad, co se prospěšnosti pro zdraví týče. Díky cenným živinám zelí prospívá srdci, chrání před civilizačními nemocemi (jako je například dnes tolik rozšířený vysoký krevní tlak), svými vitaminy a hořčičnými oleji nás chrání před infekcemi a choroboplodnými zárodky.
Zelí je u nás oblíbené ve všech podobách - syrové, vařené, dušené, zapékané, kysané nebo v podobě různých zelných specialit... Zelí konzervované kysáním nebo sterilací je navíc dostupné po celý rok.
Nakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Domácí nakládané zelí - od admin
Hlávky zelí ošistíme, rozkrájíme a vykrojíme košťály. Zelí nakrájíme nebo nakrouháme na středně dlouhé nudličky. Osolíme, okmínujeme a přidáme na kolečka nakrájenou cibuli. Zelí důkladně několikrát promícháme. Je nutné zelí ochutnat, nesmí být mdlé a bez chuti, ale šťavnaté a přiměřeně slané. Celý recept Domácí nakládané zelí zde.
Nakládané zelí - od uživatelky Xpetrax
Zelí nakrájíme, spaříme ve velkém hrnci. Do skleničky dáme kmín, zcezené zelí a zalejeme okurkovým nálevem, sterilizujeme. Celý recept Nakládané zelí ZDE.
Kyselé zelí nakládané netradičně - od uživatelky Torta
Zelí nakrouháme, promícháme s cukrem, solí a kmínem a co nejvíce napěchujeme do sklenic se šroubovacími víčky. Víčka dobře utáhneme. Sklenice naskládáme na vyšší plech a uložíme do místnosti, kde je teplo a nebude vadit linoucí se odér (nejlepší je půda). Celý recept Kyselé zelí nakládané netradičně ZDE.
Domácí nakládané zelí s jablky - od uživatelky Palachova
Zelí rozčtvrtíme, vyřežeme košťály a nakrájíme na nudličky. Připravíme si cibuli - oloupeme a nakrájíme na kolečka nebo půlkolečka. Menší jablka důkladně omyjeme, podle velikosti ponecháme vcelku nebo rozřízneme na poloviny. Pokud si chceme připravit menší množství zelí nebo prostě nevlastníme kameninový zelák, lze úspěšně zelí naložit do velké 3-5 l sklenice od kompotu /okurek apod./. Sklenici důkladně omyjeme horkou vodou, pak studenou a začneme nakládat... Celý recept Domácí nakládané zelí s jablky ZDE.
A na závěr recept, podle kterého nakládané zelí připravovala moje babička:
Domácí kysané zelí
Budeme potřebovat 5 kg bílého zelí, cca 10 dkg soli, 10 - 15 g kmínu (podle chuti), zhruba polévkovou lžíci semínek kopru, cca 5 větších bobkových listů.
Postup přípravy: Zelí zbavíme vnějších listů, omyjeme a i s košťály (které předtím několikrát nařízneme) nakrouháme. Poté promícháme s ostatními přísadami a pořádně pěchujeme do kameninových (případně skleněných) nádob. Přebytečnou šťávu sléváme. Nádoby neplníme až po povrch, ale necháváme několik centimetrů místa - na dobře upěchované zelí přijde položit převařené plátno, na něj položíme talířek zatížený nejlépe kusem čistého křemene nebo jiného kamene, který se nedrolí. Nádoby s takto připraveným zelím necháme nejprve stát při pokojové teplotě (18 - 20°C) jeden až dva dny, poté je přemístíme k dalšímu kysání do chladné místnosti s teplotou kolem 10°C (u nás to byl sklep).Během kysání musí být zelí neustále zalité šťávou, kterou vylučuje, jinak by povrch začal plesnivět. Pokud by náhodou zelí vylučovalo šťávy málo (což by se mohlo stát např. při jeho nedostatečném napěchování), dolijeme místo ní převařenou a vychlazenou osolenou vodu.
Vykvašené zelí napěchujeme i se šťávou do zavařovacích sklenic a při teplotě 90°C sterilujeme 25 minut.
ChytráŽena.cz