K přípravě kávy si natočte vždy čerstvou odtočenou vodu. Čerstvost vody má na kávu neobyčejný vliv.
Pro přípravu správného espressa je vhodné použít keramický tlustostěnný hrníček o objemu od 50 do 70 ml. Hrníček by měl mít kulaté dno a vnitřní část hrníčku by v řezu měla tvarem připomínat tulipán.
Před samotnou přípravou kávy se ujistěte, že vše, s čím káva přijde do styku, je ohřáté na správnou teplotu - u pákových strojů by měla být nahřátá také páka, a velmi důležitý je také hrníček. Ten by měl být ohřátý na teplotu okolo 60°C. Pokud nemáte stroj s funkcí nahřívání hrníčků, můžete si pomoci tak, že ze stroje napustíte trochu horké vody přímo do hrníčku, necháte prohřát a následně můžete připravovat kávu.
U pákových strojů dbejte na správné nastavení mlýnku, který je k přípravě kávy potřeba. Správná hrubost kávy je pro přípravu a její výsledný efekt klíčová.
Závěrem ještě jeden tip: kávu nechte do hrníčku vtékat šikmo po stěně. Dosáhnete tak plnější a hustší pěny.
Příprava caffé macchiato
1. čerstvě umeleme 7 až 7,5 gramů, nejlépe čerstvě upražené kávy
2. vsypeme do páky stroje na espresso, řádně upěchujeme, páku vložíme do hlavy stroje a utáhneme
3. zpěníme si trochu mléka, max. 1 dcl, nejlépe horkou párou na teplotu kolem 60°C. Pokud nemáte páru k dispozici, můžete mléko ohřát také v mikrovlnné troubě a zpěnit malým ručním mixerem.
4. Do hrníčku nebo skleničky o objemu do 70 ml nalijeme zhruba do půlky až tři čtvrtě husou mléčnou pěnu.
5. Hrníček vložíme pod výpusť páky stroje a stiskneme volbu pro přípravu espressa
Čím je arabica výjimečná
Arabica (Kávovník arabský (Coffea Arabica)) je velmi oblíbenou odrůdou kávy, jež se pěstuje a šlechtí již po staletí. Je dosti náročná na péči i následnou sklizeň, avšak výsledek v podobě velkých, kvalitních zrn a chutného povzbuzujícího nápoje stojí opravdu za to. Tato odrůda je totiž výrazně jemnější a aromatičtější ve srovnání například s rozšířenější robustou, která je o poznání ostřejší a hořká až kyselá.
Tento rozdíl v chuti je způsoben nižším obsahem kofeinu v kávě typu arabica – pouhých 1 až 1,75%, zatímco například u kávy odrůdy robusta činí podíl tohoto povzbuzujícího alkaloidu 2 až 4,5%. S vyšším obsahem kofeinu přímo souvisí zvýšený podíl chlorogenních kyselin - látek, které ve větším množství mohou negativně ovlivňovat trávení a metabolismus a způsobují již zmíněnou hořkost až kyselost. Arabica je tedy jemnější nejen chuťově, ale je také šetrnější k našemu organismu.
Zdroj: Café Jordán
Mirka Bali
ChytráŽena.cz