Na úvod je třeba zmínit, že skutečným pepřem jsou opravdu jen druhy černý, zelený a bílý. Pocházejí z liány pepřovníku (piper nigrum) a liší se jen dobou sběru a zpracováním. Ale teď už k našim neznámým pepřům.
Růžový pepř
Seženete ho také pod názvy peruánský pepř nebo brazilský pepř. Jde o plod stromu jménem pepřovec balzámový (schinus molle), který pochází z Jižní Ameriky.V kuchyni je oblíbený zejména pro svou kontrastní barvu a jen mírně palčivou jalovčinkovou chuť. Najdete ho prakticky jen ve směsi čtyř pepřů, kde plní hlavně dekorační funkci. Ve větším množství totiž může být pro strávníky toxický. Měly by se mu proto vyhnout malé děti a těhotné ženy.
Cayenský pepř
Zvaný také kayenský pepř. Ve skutečnosti nejde o kuličkové koření, ale o drobně rozdrcené chilli papričky. Omyl vznikl při překladu z anglického jazyka, kde pepper znamená jak pepř, tak papriku. Setkal se s ním už Kryštof Kolumbus při svém objevování nového kontinentu.Kayenský pepř může mít různou barvu, podle použitých papriček: od červené, přes oranžovou až po žlutou. Má velmi výraznou pálivou chuť a v našich podmínkách ho nejčastěji využijeme při přípravě gulášů a tmavého masa.
Dlouhý pepř
Tento druh pepře se v našich obchodech objevuje čím dál častěji. Pochází také z liány pravého pepřovníku, ale nejde o plody, ale o usušená květenství. Jeho chuť je velmi palčivá s mírným sladkým podtónem. Charakteristická je i velmi jemná vůně.Jeho název poměrně přesně popisuje jeho vzhled, s jiným druhem pepře si ho určitě nespletete. Hodí se hlavně do zeleninových jídel a nejrůznějších omáček.
Kubebový pepř
Tento pepř je blízkým příbuzným pravého pepřovníku. Roste na pepřové liáně s latinským označením piper cubeba. V Evropě byl dříve pro svou nízkou cenu oblíbenější než pepř černý. Konzumenty ale později odradila výrazná nahořklá chuť. Jeho chuť i vůně je ale pronikavější, než u pepře černého.Od černého pepře ho poznáte podle přischlé krátké stopky. Používá se především k rybám a do rýžových jídel. Je také součástí některých receptů na kari koření.
Pepř sečuánský
Tenhle pepř, jak už jeho jméno napovídá, pochází z Číny. Jde o plody stromu pepřovníku Zanthoxylum piperitum (u nás často k sehnání ve formě bonsaje). V Asii je velmi oblíben pro svou velmi ostrou chuť (ve větším množství otupuje chuťové buňky) a výraznou vůni.S oblibou se přidává například do zeleného čaje. V evropské kuchyni se používá především při přípravě drůbežího masa.
Notburga – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz