Jedná se o rostlinu, kterou si můžete s trochou štěstí a teplého léta vypěstovat i na své zahrádce. Je to mrazuvzdorná trvalka dorůstající do výšky okolo půl metru. Nejdůležitější jsou její plody, malé červené nebo žluté kuličky připomínající naše třešně. Vyrůstají v malých kališích, které vypadají jako malé lampiónky a často se proto používají i k dekorativním účelům.
Právě tyto lampiónky připomínají frygickou čapku, tradiční židovský oděv, a odtud plyne i lidové pojmenování rostliny. Chuťově o něco zajímavější je ovšem její příbuzná mochyně peruánská. Jedná se o téměř totožnou rostlinu, s tím rozdílem, že plody jsou více žluté až oranžové a připomínají cherry rajčátka.
Mochyně peruánská se pěstuje ve střední a jižní Americe. Díky teplému podnebí má tato odrůda výraznější sladkokyselou chuť, která trochu připomíná kombinaci ananasu, jahod a právě cherry rajčat.
Plody jsou velice osvěžující a šťavnaté, obsahují velké množství vitamínu C, provitamínu A, draslíku, fosforu a vápníku. Lampión, který chrání plod, takto působí i po sklizení rostliny, proto není dobré ho odtrhávat, dokud nechceme mochyni opravdu jíst.
Pro svoji chuť jsou nejlepší syrové a hodí se do ovocných salátů, ale i pudinků nebo moučníků, ať už jako součást bublaniny nebo jako ozdoba. Mochyně působí jako prevence vzniku močových kamenů, odstraňuje z těla odpadní látky a pomáhá při dně, čerstvá šťáva uleví při svědění.
Mochyně je zralá tehdy, až je lampión kolem úplně suchý, proto dejte pozor při pěstování i nákupu. Nezralá mochyně je slabě jedovatá a náchylnějším skupinám, jako jsou děti, senioři a lidé se slabší imunitou, může způsobit zažívací potíže.