Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Piniové oříšky - oříšky z jehličnatých stromů

18. 12. 2017 | Škola vaření
Piniové oříšky jsou malá olejnatá semínka středozemní borovice známé jako pignoli neboli pinie. Tento jehličnatý strom, typický svojí uzavřenou deštníkovitou korunou a dorůstající do výšky až 30 metrů, je jedním z nejtypičtějších stromů v jižních zemích jako je Itálie, Řecko, Portugalsko a Španělsko. Háje a stromořadí pinie ve Středozemí jsou velmi krásné a malebné a dotvářejí zdejší krajinu. Pinie však mají kromě estetického i svůj praktický význam, protože jsou velmi odolné vůči silnému větru a ve volné krajině působí jako větrolamy. Piniové oříšky jsou dlouhé asi 2 cm, mají červenohnědou nebo šedavou slupku a ukrývají se v šiškách borovice.

Lahodné a zdravé

Piniové oříšky mají velkou nutriční hodnotu. Obsahují 61 % tuků, složených převážně z esenciálních mastných kyselin, které jsou velmi důležité při tvorbě nervové tkáně a snižování hladiny cholesterolu v krvi. Doporučují se lidem, kteří trpí stresem a depresí, ale i těm, kdo jsou vystaveni vyšší duševní zátěži, tedy např. studentům. Jsou bohaté i na biologicky kvalitní proteiny a železo. Jejich vysoký obsah vitamínu B1 předčí jen slunečnicová semínka, pšeničné klíčky a pivní kvasnice. Jsou vhodné při anémii, mají vliv na artérie, pomáhají při chorobách srdce.

Piniové oříškyRady při nákupu

Oříšky se prodávají balené v obchodech s potravinami, supermarketech nebo i vážené ve specializovaných prodejnách se sušenými plody a ořechy, na trzích a v obchodech se zdravou výživou. Oříšky by měly vonět, v žádném případě nesmí mít nahořklý zápach. V takovém případě se může jednat o namíchaná semena jedlá s nejedlými, která mohou paralyzovat naše chuťové buňky až na několik dní.


Využití v kuchyni

Syrové piniové oříšky mají velmi příjemnou chuť. Chuťově se podobají mandlím, mají však navíc mírně pryskyřičnou příchuť. Můžete jich sníst i hrst, ale je třeba dobře je rozžvýkat. Doporučená denní konzumace piniových oříšků je 30 - 35 g. Doporučují se skladovat v uzavřené nádobě při relativní vlhkosti a tmě, protože se rychle kazí. Pro svoji lahodnou chuť se používají jako koření při přípravě delikatesních jídel. Tento typ oříšků se hojně využívá také do italského pesta, masitých nádivek nebo se jimi zdobí hotové pokrmy. Hodí se i do omáček, moučníků, salátů a rýžových jídel a např. štrúdlu dávají velmi zajímavou chuť. Přestože jsou piniové oříšky velmi lahodné, jejich využití není zase až tak časté. Je to dáno tím, že jich je relativně málo, a jsou tedy velmi drahé.

Víte, že

dřevo pinie je hojně využíváno především jako stavební materiál? Velmi vhodné je na výrobu oken, dveří, schodů a také pro výrobu kuchyňského nábytku, protože je velmi pevné, tvrdé a přitom obsahuje oproti jiným druhům borovic minimum pryskyřice.


Evabel - čtenářka
ChytráŽena.cz
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
opět pěkný článekSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
pekny a poucny clanek, rada jsem si ptecetla. ma italska tchyne je pouziva vetsinou v kombinaci s hrozinkami do karbanatku, nadivku masovych zavitku, nadivku do plnenych kalamaru. nebo na specialni vanocni pizzu, ktera se smazi na smesi oleje a husteho sladkeho vareneho vina. dve upecene placky se prolozi smesi spareneho salatu s hrozinkami a piniemi. ji se na stedry den v poledne. zni to divne, ale je to dobre
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles