Ačkoli do Evropy dorazily o sto let dříve, v oblibě své žluté příbuzné netrumfly. O čem je řeč? O batátech neboli sladkých bramborách...
Důvod, proč sladké brambory v našich zeměpisných šířkách nezdomácněly, je zcela jednoznačný. Pro jejich pěstování je naše podnebí nevhodné.
Této původně americké rostlině z mexického poloostrova Yucatan se totiž nejlépe daří v subtropických a tropických oblastech. Pro zajímavost: z botanického pohledu nemají batáty s bramborami vůbec nic společného!
V poslední době pronikají sladké brambory i do našich středoevropských kuchyní, a tak je na čase se v nich trochu zorientovat. Na trhu jsou k dostání tři odrůdy. Bílé jsou hodně moučné, sušší a hodí se spíš do těst, chuť žlutých batátů vynikne nejlépe při smažení a červené se hodí k vaření i zapékání. Poslední jmenované za svou výraznou barvu vděčí vysokému obsahu karotenoidů. Díky nim a také díky vysokému obsahu železa, vitamínů A, B, C, E a vlákniny patří mezi nejvýživnější druhy zeleniny.
Batáty jsou přibližně o polovinu sladší oproti bramborám a o tolik je vyšší i jejich energetická hodnota. Hodí se proto jako zdroj energie před náročným dnem nebo pro její doplnění například po tréninku. Sladké brambory jsou přírodním antidepresivem a navíc beta-karoten v nich obsažený (v jednom batátu až 187% doporučené denní dávky) pro tělo funguje jako jedinečný antioxidant, který působí preventivně proti vzniku některých druhů rakoviny. Slupka je zas důležitým zdrojem nerozpustné vlákniny, která je velkým pomocníkem v boji proti obezitě.
Pro přípravu batátů existuje celá řada jak tradičních, tak i exotických receptů. Skvělé jsou v podobě kaše nebo pečené s různými druhy omáček, ale potěší i ve formě hranolek či chipsů.