-Komerční sdělení-
Přímé a nepřímé grilování, že jste nikdy nic takového neslyšeli? Možná byste neuměli rychle odpovědět na otázku: „Jak grilujete?“ Ale i přesto byste určitě byli schopní vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma metodami. Není na tom nic těžkého, i když v samotném procesu grilování může jít o zásadní rozdíl. A to jste si možná neuvědomili?!
Někdy si totiž lámeme hlavu tím, co jsme udělali špatně, když se nám maso neugrilovalo správně, zůstalo třeba tuhé, spálené nebo nedopečené. A tady je právě zakopaný pes, co se týče způsobu přípravy! Přímé a nepřímé grilování, to jsou dva základní způsoby přípravy jídla na grilu.
Přímé grilování, jak už samotný název napovídá, znamená, že potraviny se připravují přímo nad zdrojem tepla. Tato metoda je rychlou přípravou potravin při vysokých teplotách. Při takovém způsobu je nutností pokrmy pravidelně obracet, což je přirozené a všichni to děláme, aby se pokrm ani z jedné strany nespálil. Takovýto způsob přípravy je vhodný především pro potraviny, pro které je doba přípravy kratší než 25 minut. Což prakticky znamená, že do této kategorie patří steaky, špízy, kotlety, klobásy, zelenina. Potravina připravená tímto způsobem má charakteristickou podobu. Získává totiž povrchovou úpravu v podobě grilovací mřížky, ať už má jakýkoliv tvar. Přímá metoda se používá u grilů na dřevěné uhlí i u plynových grilů.
Nepřímé grilování naopak připomíná spíše přípravu potravin pečením. Ale v případě takového grilování získávají potraviny charakteristickou chuť a vzhled. A takového stavu v troubě nikdy nedocílíme. A jak to vypadá v praxi? Průkopníkem této formy grilování jsou americké grily Weber. Brikety nebo uhlí vydávají teplo, které ale hned neuniká, protože se odráží od poklopu a grilované potraviny tak dostávají teplo rovnoměrně. Proto na rozdíl od přímého grilování nemusíme potraviny obracet. Tato metoda je tedy pohodlnější, ale pozor, není určena ke grilování všech potravin! Tato metoda je vhodná pro potraviny, které se musejí připravovat delší dobu. Takto se rovněž připravují potraviny, které nesmí být vystaveny prudkému přímému žáru, aby nedošlo k jejich připálení nebo vysušení! Do takové skupiny potravin patří například pečínka, žebra, celá kuřata nebo jiné velké kusy masa, ale také naopak například jemné rybí filé!
Zdroj, foto: Grilykrby.cz