Místo narození nelze s určitostí stanovit, mnoho odborníků se přiklání k jejímu italskému původu, ovšem doklady o tom chybějí. O hlávkové kapustě v dnešním slova smyslu můžeme mluvit až od 17. století, kdy už byla známa téměř po celé Evropě.
Pomáhá při hubnutí, neboť obsahuje hodně draslíku, který působí na vylučování vody a škodlivých látek z těla. Může se pochlubit až třikrát větším obsahem vitaminu C než najdeme v citronech. Bohatství vlákniny obsažené v kapustě reguluje činnost střev a odstraňuje zácpu. Kdo má potíže se žaludkem, játry nebo ho trápí střevní potíže, měl by pojídat právě kapustu, ta navíc působí příznivě při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Kapusta pomáhá i při bolestech kloubů a hraje významnou roli v prevenci osteoporózy. Je účinná proti únavě, zlepšuje náladu, podporuje duševní svěžest a schopnost soustředění. Spolu s brokolicí, květákem a zelím patří do skupiny rostlin brukvovitých, které obsahují významné přírodní látky působící proti rakovině. A vezmeme-li v úvahu i zvyšování celkové odolnosti proti dalším nemocem, hojení ekzémů a jiných kožních potíží, což se také kapustě přičítá, je určitě mnoho důvodů, proč kapustu pravidelně zařadit do našeho jídelníčku.
Z kapusty vykouzlíme lahodná jídla!
Kapusta může mít mnoho podob. V zeleninových polévkách její specifická chuť doslova pohladí chuťové buňky. Dobře si rozumí se slaninou, uzeným špekem, uzeným masem a klobásou a skvěle se snáší s česnekem. Labužníci kapustu vaří jen v páře a přidávají k dušenému vepřovému nebo skopovému masu. Zdravou letní úpravu představují orestované listy kapusty na olivovém oleji, které dochutíme rozetřeným česnekem, zeleným pepřem a podáváme s uvařenými novými brambory. Kapustu můžeme dusit i jako špenát a přidat do těstovin, halušek nebo rýže.Vrchní listy hlávkové kapusty lákají k balení úhledných závitků. Skvělé jsou zlatavé závitky - spařené listy kapusty potřeme hořčicí, položíme na ně plátek šunky, tvrdého sýra, stočíme, sepneme párátkem, obalíme v trojobalu nebo v sýrovém těstíčku a usmažíme dozlatova. Zbylá vnitřní srdíčka se nejvíce hodí do čerstvých salátů. Výborná je originální rychlá večeře - krátce povařenou a na nudličky pokrájenou kapustu dáme do zapékací misky, přidáme kostičky uzeného masa a vše zalijeme palačinkovým těstíčkem ochuceným rozetřeným česnekem a pokrájenými bylinkami a zapečeme. I milovníci karbanátků si přijdou na své – povařenou kapustu umeleme s vepřovým nebo jen s uzeným masem, spojíme vejci, strouhankou, dobře ochutíme a z hmoty tvarujeme karbanátky, které obalíme v rozšlehaném vejci, ve strouhance a usmažíme dozlatova.
Vydatným chalupářským pokrmem je kapustový kotlík – na cibulce osmahneme pokrájené brambory, krátce je podusíme, přidáme na nudličky pokrájenou kapustu, vepřové maso z konzervy nebo špalíčky párků a podusíme doměkka. A jedna důležitá rada na závěr... kapustu vaříme v nezakrytém hrnci, aby čpavé látky mohly unikat.
Autorka: Jarmila Mandžuková