Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Ryby, brambory a rajčata – skvělý letní a lehký oběd

21. 07. 2020 | Škola vaření
Snídani sněz sám a o oběd se rozděl s přítelem, říká jedno české přísloví. Přestože je to myšleno s ohledem na velikost porce, možná jste se zamysleli, čím byste pohostili své blízké. Během teplých letních dnů se coby ideální oběd nabízí nějaká dobrá ryba s bramborem a čerstvou zeleninou, třeba s rajčaty. Tyto suroviny se skvěle doplňují nejen v chutích, ale i v obsahu vitaminů, minerálů a dalších důležitých prospěšných látek.

Ryby – zdroj omega-3 mastných kyselin

Jak dlouho už člověk konzumuje ryby? Od nepaměti, ve všech světadílech i kulturách. Pudy a intuice navedly naše předky k tomu, že si díky rybám hýčkali své zdraví. Rybí maso totiž obsahuje minimum tuků. Má ovšem unikátní složení v podobě omega-3 mastných kyselin, jejichž pozitivní vlastnosti využívá především náš kardiovaskulární systém a metabolismus. Tyto nenasycené mastné kyseliny najdete u ryb mořských i sladkovodních.

Výhodou rybího masa je jeho dobrá stravitelnost, a to díky jednoduché struktuře bílkovin a absenci špatně poživatelných vazivových bílkovin. Dalším pozitivem je obsah všech esenciálních aminokyselin a dobrá stravitelnost. Žaludek opustí 2–3 hodiny po požití. Kuchaři taky ocení jednoduchou a rychlou tepelnou úpravu.
Abychom maximálně využili benefity rybího masa, je optimální konzumovat alespoň 2 pokrmy z ryb týdně, výživové doporučení činí zhruba 400 g za týden rybího masa na jednu osobu, Češi v porovnání s ostatními zeměmi zatím výrazně zaostávají. V Česku sníme přibližně necelou čtvrtinu množství evropského průměru. Sice se u nás vyprodukují velmi kvalitní sladkovodní ryby, především kapr, ale většina z nich míří do ciziny.

Brambory – dietní potravina, která zasytí

Vitamin C, draslík, hořčík, vápník, železo a vitaminy skupiny B – tohle všechno dodají našemu organismu brambory. Jejich předností je, že patří mezi potraviny, které neobsahují lepek a tím jsou vhodné pro celiaky. A přestože mohou být někomu trnem v oku kvůli obsahu škrobu, což je typ polysacharidu, řadí se mezi dietní potraviny. Ve 100 g brambor totiž přijmeme pouze 75 kcal. Brambory mají i díky obsažené vláknině jeden z nejvyšších indexů sytosti, tedy míru schopnosti potravin snížit hlad a snížit potřebu energetického příjmu na několik dalších hodin.

Brambory se řadí mezi nejdůležitější zemědělské plodiny. Pro lidskou výživu mají ve světovém měřítku větší význam pouze pšenice, rýže a kukuřice. U nás patří mezi tradiční základní potraviny. České brambory patří mezi nejkvalitnější. Domácí brambory poznáte jednoduše – jejich původ musí být uveden v případě balených brambor na sáčku, u volného prodeje na ceduli.
Výhodou našich pěstitelů je i fakt, že ve srovnání s jinými evropskými zeměmi používáme významně nižší dávky průmyslových hnojiv. Také se u nás daleko méně používají přípravky na ochranu rostlin, které se při pěstování běžně aplikují proti plevelům, chorobám a škůdcům.
Kolik brambor zkonzumuje ročně průměrný Čech? Zhruba 65 kg brambor.

Rajčata – oblíbená zelenina s antioxidačními vlastnostmi

Výzkumy uvádí, že ze zeleniny nakupujeme nejvíce právě rajčata. Podle Českého statistického úřadu dosahovala jejich průměrná spotřeba v roce 2019 již 12 kg, což je téměř 2× více než v roce 1992. Odkdy si na nich v našich krajích pochutnáváme? Až od druhé poloviny 19. století. Od té doby se začala šlechtit. Dneska se jenom u nás můžeme chlubit více než 1 500 odrůdami. Jak ale poznáte v obchodě kvalitní rajčata?

Kvalitní rajče je na první pohled svěží, na omak pevné, pružné a má sytou, většinou červenou barvu. Určitě si dejte pozor, aby nevypadalo scvrkle, nebylo nahnilé, plesnivé, nebo jinak poškozené. Také nezapomeňte sledovat jeho původ. Mnohá dovozová rajčata nelze považovat za čerstvá jednoduše již proto, že za sebou mají tisíce kilometrů v uzavřených kamionech, kde dozrávají teprve během cesty. To se projeví nejen na chuti, ale i na zdravotních benefitech, v neposlední řadě musíme myslet i na jejich uhlíkovou stopu, která v dnešní době již patří k významným kritériím při nákupních preferencích.

Čím jsou rajčata výjimečná? Především červeným barvivem lykopenem, které má antioxidační vlastnosti. Dále minimální energetickou hodnotou a také tím, že je mohou konzumovat i diabetici, protože neobsahují téměř žádné cukry. Přesto mají příjemně nasládlou chuť. Kromě toho obsahují velké množství vlákniny, kyseliny listové, vitaminy B, C, E a K a minerální látky, za zmínku stojí draslík, fosfor, vápník a hořčík.

Pokud doma máte nezralá rajčata, rozhodně je nejezte! Jsou totiž jedovatá kvůli obsahu toxinů, solaninu a tomatinu. Proto je nechte nejprve dozrát. Jestliže je nemáte možnost nechat „dojít“ na sluníčku, dejte je třeba do papírového sáčku společně s jablkem nebo banánem.

Zdroj, foto: Akademie kvality
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles