Co prozradí kód
Nákup vajec může někdy připomínat spíše hledání velikonočního pokladu. Vejce jsou křehká, a pokud nechceme až doma zjistit, že z deseti vajec jsou čtyři prasklá, je dobré opatrně nahlédnout do krabičky ještě v obchodě. Pokud na naprasklé vejce narazíte, už ho nepoužívejte, i když voní dobře – nikdy nevíte, jak dlouho byla skořápka narušena.Druhou věcí, které při nákupu věnujeme pozornost, je kód na vejci. Právě ten spolehlivě určí, odkud vejce pocházejí a v jakých podmínkách žijí nosnice. Informace o tom, kde byla vejce balena, totiž nemusí odpovídat původu vajec. Ten si ověříme právě na skořápce – česká vejce nesou označení CZ. Poslední čtyřčíslí na vajíčku označuje konkrétní chov, který si můžete dohledat na stránkách státního podniku Mezinárodní testování drůbeže. Na krabičce by pak neměly chybět údaje o hmotnosti vajíček (S, M, L, a XL), jakosti či minimální trvanlivosti. Ta nesmí být delší než 28 dní po snůšce.
Kromě země původu vajec a velikosti nás při nákupu bude nejvíce zajímat hned první číslice na vajíčku. Právě z ní zjistíme, z jakého chovu vejce pochází. Pod číslem 3 najdeme vejce z klecových chovů. Jedna nosnice má nárok na minimálně 750 cm2, v kleci má být hnízdo a prostor pro podestýlku. Dvojka označuje vejce nosnic v halách, kde může být maximálně 9 nosnic na 1m2 plochy a třetina plochy má být pokryta podestýlkou, v případě voliér pak mohou být v jedné pouze 4 patra. Jednička na skořápce ukazuje na slepice chované ve volném výběhu, kde musí být splněna podmínka volného přístupu do venkovního výběhu s maximálně 4 m2 na nosnici. 0 pak označuje vejce z ekologického zemědělství, kde může být maximálně 6 slepic na 1 m2 a krmení musí pocházet z ekologicky vypěstovaného obilí.
Při nákupu bychom se neměli nechat zmást jen designem obalu. Krabička v „bio“ barvách s obrázkem volně se pasoucích slepic ještě neznamená, že vejce opravdu pocházejí z volného chovu. To musíme vždy ověřit údaji na krabičce či razítku.
Chtěli byste mít pravidelný přísun domácích vajíček, ale nemáte souseda-chovatele? Domácí chov slepic zažívá v posledních letech boom, a pokud vám to možnosti dovolí, můžete se do něj pustit také. Slepice jsou velmi nenáročné a zvládnete je chovat i na malé zahrádce ve městě – výjimkou dnes nejsou ani slepice v komunitních zahradách velkých měst.
Klecová, nebo z výběhu?
Chov nosnic je palčivým tématem posledních let, a to nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Nabídka vajec z nejrozšířenějších, klecových chovů by měla do roku 2027 zmizet. Životní podmínky slepic by se díky tomu měly zlepšit. Řada chovatelů už klecové chovy zrušila.
Podmínky, ve kterých jsou slepice chované, se výrazně podepisují na kvalitě, vzhledu i chuti vajec. I proto dává stále více lidí přednost nákupu vajec od nosnic z volného výběhu.
Vejce jako superpotravina
Vejce jsou bez přehánění výživový poklad, o který bychom se v rozumné míře neměli ochuzovat. Obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny, které působí jako prevence srdečních a cévních chorob. Dříve rozšířený mýtus, že vejce zvyšují hladinu cholesterolu, byl už naštěstí vyvrácen – vejce naopak při běžné konzumaci hladinu škodlivého cholesterolu snižují.
Nebojte se exotiky
Doby, kdy v obchodech byla k dostání pouze klasická slepičí vejce, už jsou dávno pryč. Běžně tak můžeme sáhnou i po křepelčích vejcích, jejichž obliba roste. Ačkoliv jsou 5x menší než slepičí, obsahují více tuků, bílkovin, vitamínu A a B a také fosforu, železa a draslíku. Některé výzkumy jim dokonce přisuzují pozitivní vliv na léčbu alergií.
Naměkko, natvrdo, míchaná, na hniličku i jako omeleta.
Znáte i další úpravy vajec?
Sázené vejce – vejce připravené na pánvi nebo v lívanečníku, s pevným bílkem a polotekutým žloutkem
Pošírované vejce – ve vroucí vodě s octem se utvoří vír, do něhož se vlije vejce a nechá ztuhnout. Spolu s holandskou omáčkou často podávané jako vejce BenediktĎábelské vejce – uvařené vejce rozkrojené v půli, plněné pikantní směsí ze žloutku, majonézy a koření či bylinek
Tipy na vaření vajec:
- Když vložíte vejce do studené vody a budete postupně zvyšovat teplotu, skořápka nepopraská.
- Čerstvá vejce se loupou hůř než ta starší. Ke snadnějšímu loupání pomůže zchladit vejce studenou vodou.
- Pokud se chystáte připravovat ďábelská vejce, nechte je nejdřív důkladně vystydnout, aby se nepotrhala.
- Nadýchaná míchaná vajíčka nejlépe připravíte v páře.
- K přípravě sázených vajec se skvěle hodí plech na muffiny.
- Zbyly vám bílky? Pokud je hned nevyužijete, jednoduše je zamrazte.
- Nevyhazujte skořápky do koše. Poslouží jako hnojivo pokojových rostlin a využijete je i na zahradě jako odpuzovač slimáků.
Zdroj, foto: Košík