Makový frgál od Anny Šauerové z Karolinky zvítězil v soutěži o nejlepší valašský frgál, která se konala v neděli 7. října 2018 na závěr Karlovského gastrofestivalu ve valašských Velkých Karlovicích. Jubilejní desátý ročník i díky teplému podzimnímu počasí přilákal o víkendu do této valašské obce čtyři desítky tisíc návštěvníků.
V soutěži frgálů, které je tradičně vrcholem gastrofestivalu, porotci hodnotili 61 koláčů různých příchutí - tradičně nechyběly náplně tvarohová, hrušková a maková, ale objevily se různé méně časté a přitom chutné, například mandle, malina nebo jablko.
Koláč pečený s láskou a radostí zvítězil
Vítězka Anna Šauerová se soutěže účastní každý rok a vždy obsazuje
přední příčky. Loni zvítězila s ořechovým koláčem, letos oslnila porotu
makovou náplní. „U makového frgálu je zásadní kvalita máku a jeho
pomletí. Musí to být opravdu hodně najemno, pak samozřejmě dobře
dochutit. Tím nejdůležitějším ale stejně podle mě je, aby byl koláč
pečený s lásku a radostí. Pak výsledek vždycky stojí za to,“ poodhalila
tajemství úspěchu 63letá Anna Šauerová.
O pravém valašském frgálu
Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Recept na jeho výrobu se dodnes dědí ve valašských domácnostech z generace na generaci – upéct opravdu chutný frgál je umění a vyžaduje zkušenost, um a především kvalitní suroviny.
Frgál se na Valašsku připravuje podle ustáleného výrobního postupu zřejmě již několik století. Původně se tak označoval takzvaný „nepodarek“ – nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila. Později se totiž již tradiční pečivo peklo většinou na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli. První písemné zmínky o frgálech pocházejí z roku 1826. Jedná se o unikání pekařský výrobek, který nemá v okolních zemích obdoby. V prosinci 2013 se proto stal valašský frgál produktem s chráněným zeměpisným označením, které uděluje Evropská komise.
Pod pojmem „valašský frgál“ tak nyní smí být prodávány pouze koláče vyrobené na vymezeném území Valašska. „Pravý“ valašský frgál má mít v průměru 30 cm, váží 600 gramů a je s jednodruhou náplní. Tou nejčastější bývají hrušky, tvaroh, mák, povidla, ale také jiné druhy ovoce nebo dokonce zelí.
Chcete se naučit pečení frgálů?
V Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích pořádají v říjnu a listopadu každou sobotu kurz, na kterém si tuto dovednost můžete osvojit.Během necelých tří hodin získáte nové dovednosti, dozvíte se více o tomto typickém valašském koláči a pokud přijdete i s přáteli nebo s dětmi, užijete si také společně spoustu zábavy.
Dozvíte se jak se vyrábí frgál – od chystání těsta a náplně až po upečení.
A co si z kurzu odnesete?
Kromě nové kuchařské dovednosti také vlastnoručně vyrobený frgál (s krabicí pro snadnější přepravu), certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského, zástěru jako dárek na památku a hlavně - nové zážitky.
Zdroj, foto: Kurz pečení frgálů