V naší kuchyni se stále prosazuje celkem málo, což je její nevýhoda a jistě i škoda. Obsahem svých tělu prospěšných látek totiž předčí řadu jiných druhů zeleniny. O čem je řeč? O kapustě.
Pojďme se s ní seznámit blíže: kapusta je košťálová zelenina patřící do čeledi brukvovitých. Jejím předkem je brukev zelná, ze které pak vznikly další druhy košťálové zeleniny. K jejím typickým příbuzným patří hlávkové zelí, dále květák nebo růžičková kapusta. Kapusty pěstovali už staří Egypťané.
Původním kapustám se dnes nejvíce podobá kapusta listová, která se od svých příbuzných liší vzhledem - z dlouhého košťálu (může dorůstat délky kolem jednoho metru) vyrůstají ploché, křehké listy s voskovým povlakem. Po světě je hojně rozšířená, ale u nás a ve střední Evropě vůbec jsou populárnější její příbuzné. Listová kapusta je velice nenáročná na pěstování; je to jedna z nejskromnějších zelenin a přitom dostupná téměř celoročně. Velice dobře snáší teploty pod bodem mrazu a teprve po prvních mrazech by se měla také sklízet - až pak je poživatelná a má tu správnou chuť. Chlad totiž rozruší tvrdou strukturu listů.
Z našich obchodů si můžeme donést domů kromě listové kapusty (také označované jako kadeřavá kapusta nebo kadeřávek) také hlávkovou kapustu a růžičkovou kapustu. Při nákupu kontrolujte, aby listy nebyly zavadlé nebo dokonce zežloutlé. Kapusta se nedá jíst syrová, ale můžeme ji v kuchyni všestranně využít: vařit, dusit, zapékat, smažit... Dají se z ní připravovat polévky i hlavní pokrmy nebo saláty (do těch ji předem krátce povaříme) a také pomazánky. Dobře se hodí k masovým jídlům. V listech kapusty se mohou hromadit těžké kovy (hlavně olovo z výfukových plynů), je tedy vždy nutné jejich důkladné omytí. Stejně jako zelí může kapusta způsobovat nadýmání, proto odstraňujeme silná žebra z listů a řapíky, abychom nadýmání zmírnili.
Jaký je význam kapusty pro zdraví?
Kapusta je biologicky velice cenná zelenina, je vynikajícím zdrojem bílkovin a vápníku - v obsahu vápníku patří k naprosté špičce, protože žádná jiná zelenina ho tolik neobsahuje. Vysoký je i její obsah draslíku a železa. Z dalších minerálních látek obsahuje hořčík, jód, zinek, fosfor, sodík a selen. Co se týká vitaminů, i tady kapusta boduje, a to hlavně svým vysokým obsahem betakarotenu. Dále obsahuje kyselinu listovou (vitaminy skupiny B) a vitaminy C a E. V menší míře obsahuje také vitamin K. Obsahem látek tedy představuje ideální přírodní ochranu pro celé tělo.
Také díky živinám dodá našemu tělu kapusta téměř vše, co potřebuje. Hodnotná je především díky obsahu bílkovin a sacharidů, ale také vysokým obsahem vlákniny - ta jak známo usnadňuje práci střevům, urychluje jejich činnost a může chránit před rakovinou tlustého střeva. Kapustu by měl ovšem konzumovat nejen ten, kdo má střevní potíže. Prospívá i játrům a žaludku. Konzumace kapusty snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím riziko infarktu. Vysoké množství vápníku pomáhá chránit před osteoporózou, zajišťuje správnou srážlivost krve a spolehlivou práci svalů. Listová kapusta chrání hned trojnásobně před srdečně-cévními onemocněními: vysokým obsahem vlákniny a vápníku a vitaminy A, C a E. Obsažené vitaminy řady B spolu se železem jsou prospěšné při krvetvorbě. Kapusta také napomáhá hojení ekzémů nebo u jiných kožních problémů.
Kapusta zvyšuje celkovou imunitu organismu a nejen proto by si zasloužila dostat u nás větší šanci, nemyslíte?
ChytráŽena.cz