Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Víno do mrazáku nepatří ani v létě

5. 08. 2016 | Škola vaření
Letní teploty lákají ke konzumaci chlazených nápojů. Pokud ale máte rádi víno a chcete si ho opravdu vychutnat, nesmíte ho bezhlavě chladit ani v tom největším horku. Správná teplota vína je totiž pro rozvinutí jeho chuti zásadní. Podchlazená vína jsou uzavřená a ztratí svoji specifickou chuť i vůni. Ideální ovšem není ani konzumace příliš teplého vína.

Teplé červené a ledové bílé – největší chyby při podávání vína


Obecná poučka, kterou se řídí většina amatérských milovníků vína, říká, že bílé víno se podává vychlazené a červené víno do lednice nepatří. Výsledkem ale často bývá, že se bílá vína podávají příliš studená a červená zase až moc teplá, což není dobře. Podchlazení vína totiž brání uvolnění chutě i vůně vína a nápoj se zdá fádní. Může se tak stát, že víno vás v horku sice příjemně zchladí, ale zcela ztratí chuť. V případě příliš vysoké teploty zase vystupuje do popření alkohol, víno tak chutná hořce a pálí na jazyku. Chuti vína také velmi ublíží tepelný šok. Uchovávat by se tak mělo ve sklepě nebo v chladicí skříni. V případě, že nemáte možnost víno takto skladovat, můžete pro jeho zchlazení využít i lednici. Víno v ní ale neskladujte příliš dlouho, chlazení v mrazáku se pak raději vyhněte úplně.

Bílá vína konzumujte studená, s chlazením to ale nepřehánějte

vínaIdeální servírovací teplota vína se liší podle jednotlivých druhů. Plnější a sladší vína nesmíme příliš zchlazovat, aby neutrpěl buket vína. Lehčí a sušší druhy naopak mohou být chladnější. Suchá bílá vína je ideální konzumovat při teplotě 8 až 10 stupňů Celsia, plnější a polosuchá vína pak mohou být zhruba o 2 stupně teplejší. Jakostní bílá vína je nejvhodnější servírovat při teplotě 10 až 12 stupňů. Při nižších teplotách jsou totiž tato vína neharmonická a vonné látky se nemohou dostatečně uvolnit. Bílé víno je tak sice vhodné konzumovat studenější, nikdy ale nesmí být podchlazeno pod 6 °C. Dlouhý pobyt v mrazáku nebo v lednici tak může vínu velmi uškodit. Teplota přesahující 12 °C však bílému vínu též neprospívá. V tomto případě zase dochází k nežádoucímu vystoupení alkoholu, víno se zdá silné a chutná příliš ostře.

Červená vína mají nejraději pokojovou teplotu


Zatímco bílá vína nesnesou teplotu vyšší než 12 °C, pravidla servírování vín červených jsou podstatně jiná. Červená vína zchlazená pod 12 °C jsou totiž zcela uzavřená, chutnají kysele a hrubě. Ideální servírovací teplota těžkých červených vín se tak pohybuje mezi 16 – 19 °C. Mladá červená vína ale snesou i nižší teplotu. Například Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké mladé víno doporučujeme servírovat při teplotě mezi 13 a 16 stupni Celsia, zvýrazní se tím příjemná ovocná chuť vína. I červené víno tak může v létě příjemně osvěžit. Horní teplotní hranice by pak u červeného vína neměla přesáhnout 20 °C, v takovém případě totiž působí až příliš těžkopádně.

Na teplotu vína myslete i během jeho konzumace


Pokud si chcete vychutnat chuť vína se vším všudy, musíte myslet nejen na teplotu nápoje, ale i na teplotu vzduchu v místnosti. Víno ve skleničce se totiž rychle přizpůsobí pokojové teplotě, v letních měsících pak může velmi rychle zteplat. Bílé víno tedy podávejte o 2 °C podchlazené a na stůl připravte chladicí nádobu, která udrží teplotu vína na přijatelné úrovni. Ani u červeného vína ale nezapomínejte na včasné temperování. To, že se červené víno podává v pokojové teplotě, totiž neznamená, že ho stačí vzít z poličky a ihned podávat. Pokojovou teplotou při podávání vína se myslí teplota mezi 16 a 18 stupni, teplota v domácnostech ale bývá obzvláště v létě mnohem vyšší, červené víno tak rozhodně není vhodné skladovat na poličce v kuchyni nebo v obýváku.

Mikrovlnná trouba nebo mrazák – nejčastější chyby při přípravě vína


Ať už ale potřebujete víno zchladit nebo oteplit, musíte to dělat šetrně. Žádnému vínu totiž nesvědčí teplotní šok. Ke zchlazení proto můžete využít lednici nebo kyblík na sekt s chladnou vodou. Pro zchlazení ale nemusíte ani v létě nechávat víno v lednici dlouho. U plných bílých vín a sladkých vín postačí zhruba 45 minut. Aromatická vína či vína perlivá, která se podávají nejchladnější, a to při 7 - 9 °C, pak vychladíte do hodiny a půl. Vložit víno do mrazáku nebo podávat ho s ledem se naopak nedoporučuje. Pokud skladujete červené víno ve sklepě, na pokojovou teplotu ho přivádějte pomalu. Rozhodně víno nedávejte do vroucí vody nebo mikrovlnné trouby, tím by došlo ke znehodnocení vína ještě před jeho podáváním.

Zdroj, foto: VÍNO BLATEL
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !