Asi každý zná půvabné růžičky netřesku jako stále zelenou vytrvalou ozdobu našich skalek. Ti šťastnější ho možná dokonce viděli nádherně kvést. Čas od času také zaslechneme o netřesku hovořit jako o netradičním pokryvu domovních střech. Nicméně jeho použití v kuchyni je stále ještě velkou raritou…
Pokud ovšem budete chtít netřesk v kuchyni vyzkoušet, nestačí jen potají navštívit výstavní sousedovu skalku a oškubat vše, co tam najdete. K vaření se totiž používá výhradně netřesk zední (sempervivum tectorum).
Netřesk zední je tučnolistá vytrvalá rostlina s pravidelnými přízemními růžicemi špičatých listů. Kvete od června do září růžovými rozvětvenými květy. Jeho původní domovinou jsou alpy a Pyrenejské pohoří. K nám se původně dostal jako vzácná ozdoba záhonů, v současné době ale zplaňuje a to obzvlášť na teplejších místech.
K jídlu jsou vhodné mladé svěže zelené růžice, které ještě nezačaly vytvářet květenství. Staré odkvetlé růžice jsou ke konzumaci nevhodné, protože jejich listy hrubnou. Dužina netřesku má mírně nahořklou chuť. Obsahuje značné množství vitamínu C, organických kyselin a tříslovin.
V lidovém léčitelství se šťáva nebo podrcené listy netřesku přikládají na otoky, bradavice a kuří oka. V jídelníčku se uplatní především jako součást lehkých osvěžujících salátů, jako součást přílohy k bílému masu a také jako osvěžující nápoj. Nemá rád smetanové zálivky, naopak se dobře snáší s olejem a octem. Zajímavě osvěží i ovocné bowle nebo štamprle slivovice.
Vyzkoušejte třeba: Netřeskový salát nebo Netřeskovou minerálku
Notburga
ChytráŽena.cz