Na našem trhu se můžete setkat jak s paštikami chlazenými, tak trvanlivými. „Zatímco trvanlivá paštika prochází takzvaným procesem sterilizace a vydrží vám ve skříni i tři roky, chlazená paštika je určena k rychlé konzumaci a je nutné ji skladovat v chladničce,“ vysvětluje Mitáčková. Chlazené paštiky se vyrábí z kvalitních čerstvých surovin a prochází procesem pasterizace. „Díky šetrnému způsobu zpracování si paštiky uchovávají výraznou chuť a vůni. Právě díky těmto vlastnostem jsou oblíbené širokou skupinou spotřebitelů, kteří rádi zaplatí za čerstvou gurmánskou pochoutku,“ doplňuje Marcela Mitáčková.
Paštika však nemusí být jen chutným pokrmem. Díky svému složení se může stát vhodným potravinovým doplňkem pro doplnění obsahu železa v lidském organismu. Nedostatek železa v těle může způsobit i chudokrevnost, projevuje se únavou, slabostí, nedostatečným okysličením krve, závratěmi, poruchami soustředěnosti, bledostí pokožky, dušností při námaze a dalšími potížemi. Nedostatkem železa jsou zvláště ohroženy děti, adolescenti a těhotné ženy. „Vnitřnosti, maso, vejce, mléčné výrobky, tuky a oleje obsahují vysoké množství železa. Základní surovinou pro výrobu paštik jsou právě játra, která jsou na železo velmi bohatá,“ říká odborník na výživu Jiří Mikyska.
Nezbytnou součástí paštiky a obvykle také tajemství šéfkuchařů je ukryto v použití koření při výrobě paštik. Základem je sůl, pepř a muškátový oříšek, do dražších paštik se přidává také alkohol – typický je především koňak, portské nebo grappa. Paštiku ze zajíce, divočáka či jelena je vhodné dochutit jalovcem, tymiánem či špetkou muškátového oříšku. Gurmáni ocení také brusinky, ořechy nebo plátky mandlí, které paštice dodají exotickou příchuť.
VÍTE:
Co je to foie gras?Super tučné vnitřnosti z překrmovaných hus a kachen. Tato lahůdka se poprvé objevila na dvoře Ludvíka VI. Francouzi jsou dodnes jejich největšími konzumenty, od roku 2006 se řadí foie gras na seznam francouzského kulturního dědictví.
Co je to rillet?
Masová pomazánka z tučnějšího vepřového masa, osoleného a nasekaného nebo nakrájeného na kostičky. Maso se dlouze a pomalu škvaří ve vlastní šťávě, až je měkoučké tak, že se dá rozmačkat vařečkou na jemnou směs. Zalije se několikacentimetrovou vrstvou sádla a vychladí. Původně se rillet připravoval na začátku prosince. Důvod byl ryze praktický - takto zakonzervované maso vydrželo v chladu dlouhé měsíce, třeba i rok.
Pro hospodyňky máme tip na výbornou pomazánku z paštiky
1-2 paštiky,1 pomazánkové máslo (lze použít i klasické máslo nebo 3 čtverečky měkkého sýru),
1 okurek
1 cibule
1 lžíce plnotučné hořčice
sůl, pepř
Paštiku utřeme s máslem, přidáme na jemno pokrájenou cibuli, nastrouháme okurku, přidáme hořčici, osolíme, opepříme.