Odšťavněte
Lisování ovoce a zeleniny je v poslední době jedním z nejpopulárnějších způsobů zpracování. Konzumace domácích čerstvých šťáv dodá vašemu tělu velké množství minerálních látek, trávicích enzymů a především spoustu vitaminů. S kvalitním odšťavňovačem je zpracování šťáv nejen bezproblémové, ale také rychlé, takže už vám v přípravě džusů nic nebrání. Při výběru svého nového společníka dávejte pozor především na odolné zpracování, bezpečné ovládání a snadné čištění. Kombinací existuje nepřeberné množství, a tak je jen na vás, jaký drink se stane vaším favoritem. A protože jsou po létě zahrady plné vyzrálých jablíček, švestek, hrušek, či plodů černého bezu, neváhejte právě tyto plody při přípravě fresh džusů využít.Fantazii se meze nekladou, ale pokud chcete zkusit přece jenom ověřenou kombinaci, zkuste třeba dvě jablka, čtvrtku celeru a kus nastrouhaného zázvoru. Tato kombinace je vitaminovou bombou pro vaše tělo.
Celer vyniká svými detoxikačními a močopudnými účinky a mimo jiné také napomáhá ke snižování hladiny krevního cukru a tlaku. Jablka zase díky vysokému obsahu vitaminu C, vlákniny a antioxidantů posilují imunitní systém, srdce, dásně, čistí střeva, snižují hladinu cholesterolu v krvi a mnoho dalšího.
A v neposlední řadě je zázvor považován za přírodní antibiotikum, a tak se vám tento rok chřipky a nachlazení obloukem vyhnou.
Vyrobte si džem
Není nic lepšího, než si pochmurné podzimní ráno zpříjemnit čerstvým křupavým pečivem namazaným máslem a domácí marmeládou. Příprava džemu je přitom velmi jednoduchá. Na základní recept si vystačíte s vybraným ovocem a želírovacím cukrem. Pokud jste již nestihli zpracovat letošní úrodu malin a jahod, nezoufejte.Plody pozdního léta a podzimu čítají mnoho možností. Využít můžete opět jablka v kombinaci s netradiční chutí dýně Hokkaidó. Pro vytvoření této originální marmelády budete potřebovat: dužinu z menší dýně (200 g), půl kila želírovacího cukru, kolem kila oloupaných jablek a skořici na provonění. Všechny ingredience přivedete k varu, pokud bude potřeba, tak ručním mixérem rozmixujete a následně nalijete do připravených vysterilizovaných skleniček.
Zamražte
Mražení je jedním z dalších způsobů, jak uchovávat letní úrodu po celý rok. Ideální je začít s mražením již během léta, kdy se sklizní jahod, rybízu či malin už nevíte coby. Je vhodné ovoce rozdělit do menších igelitových pevně uzavíratelných sáčků, pro pozdější snadnější manipulaci. Právě těsné uzavření a odstranění přebytečného vzduchu jsou hlavními faktory pro uchování co nevyšší kvality zamražených potravin a zachování co možná nejvyššího množství jejich cenných vitaminů.Letní ovoce pak můžete během celého roku využít jako součást ranních ovesných kaší, zmrzlinových pohárů, koláčů a dortů. Zamrazit se dá téměř vše, pokud jste tedy letošní rok měli například příliš velkou úrodu špenátu či mangoldu, neváhejte a zpracované listy stejným způsobem uložte do mrazáku. Dary vaší zahrádky vám tak budou k dispozici celoročně.
Usušte
Ověřenou, léty vyzkoušenou metodou zpracování potravin je jejich sušení. Dnes však již nemusíte vykládat plátky jablek na slunce či topení. Rychlými a efektivními společníky dneška se staly domácí elektrické sušičky, které potraviny usuší rovnoměrně a zachovají vysoké množství cenných látek. Zkuste letos kromě jablek a hub usušit i švestky, hrušky nebo jahody. Tento rok nepřijdou žádné letní dary přírody na zmar!Zdroj, foto: Catler