Obal kešu je jedovatý
Kešu jsou zdrojem bílkovin i zdravých tuků
Kešu na rozdíl od mandlí či lískových ořechů příliš neoplývají vlákninou, ale jejich konzumací si můžete dodat významné množství bílkovin a čerpat je i z jiných zdrojů než z masa a mléčných výrobků.
100 g kešu obsahuje až 18 g bílkovin. Kromě toho jsou vynikajícím zdrojem zdravých tuků, neboť v nich převládají mononenasycené mastné kyseliny. Jejich energetická hodnota patří k téměř nejnižším mezi ořechy (2450 kJ na 100 g kešu), proto si je můžete v rozumném množství (cca 28 g denně) dopřát, i když hubnete.
Není kešu jako kešu
Nejcennější a prémiové kešu jsou ty, které jsou velké, celé a poznáte je díky označení WW. Tato zkratka znamená Whole White. „Přiřazené číslo např. 320 označuje nadprůměrnou velikost kešu. Konkrétně pak, že jedna libra kešu obsahuje 320 celých jader. Čím je číslo nižší, tím jsou jádra větší. Pokud stojíte o absolutní zachování živin v kešu, tak pro vás budou pravou volbou bio raw kešu. Počítejte, že u kombinace bio raw kešu, které se výhradně zpracovávají ručně, si připlatíte až dvojnásobek ceny kešu WW kvality a budou se vám hůře shánět. U nás na e-shopu najdete veškeré zmiňované varianty, a i výrobky z nich. Například bio raw kešu máme z Indonésie, kešu WW320 z Indie, Vietnamu a Afriky či bio kešu z Ghany či Burkiny Faso,“ zmiňuje Petr Miklík z Grizly. Další třídou je SW, tj. Scorched Wholes. Tyto kešu mají barvu slonové kosti, ale mohou mít i světle hnědou či popelavou barvu, což je způsobeno jejich přehřátím. To se podepisuje i na jejich struktuře, neboť nejsou tolik měkké. Existují další třídy, ale jejich kvalita by měla stát už mimo naši pozornost.