Její příjezd do evropských zemí nebyl z počátku nijak očekávaný, ba dokonce žádaný. Nezvaná a nová lahůdka z Jižní Ameriky Evropany spíše děsila, než že by je potěšila. Například král Bedřich Veliký, velký milovník a propagátor brambor, musel dokonce nechat pole hlídat vojáky před sedláky, kteří chtěli zabránit zavádění novinky a pole ničili. Po dlouhých letech, kdy se brambory těšily i nevídané reklamě přímo od Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty, která si jejich květy nechala zdobit šaty, aby je zpopularizovala, si nakonec vydobyly své postavení. A byly to právě brambory a v nich obsažený vitamin C, který ochránil Evropu od cyklických hladomorů a epidemií kurdějí. U nás se však začaly pěstovat až kolem 18. století, a to na Příbramsku, Jáchymovsku a Vlašimsku.

Věděli jste, že brambora byla z počátku dovezena jen jako okrasná rostlina pro své nádherné květy?
Brambory nejčastěji konzumujeme jako přílohu, ale lze z nich připravit i široká škála samostatných pokrmů. Jako jedná z mála surovin se dá totiž péct, vařit, smažit, zapékat i nadívat. Mnohdy ale stačí málo, aby byl potenciál této plodiny využitý na 100 %. Inspirujte se snadnými recepty, které dopomohou k perfektnímu výsledku vašeho kulinářského umění. V jednoduchosti je krása, zkuste proto ten nejsnazší recept z brambor, který si zamilujete!
Pečené brambory s máslem a česnekem
Že se vám zdá tento recept příliš fádní? Nenechte se mýlit, vyzkoušejte brambory připravit přesně podle našeho postupu a uvidíte sami, že nemusí sloužit jako příloha, ale klidně si je vychutnáte samotné jen tak.
• 0,5 kg brambor (nejlépe raných)
• 100 g másla
• 5 stroužků česneku
• pár kapek oleje, sůl
• bylinky na ozdobu
Brambory neloupejte, jen je se slupkou důkladně omyjte a nakrájejte na kolečka vysoká cca půl centimetru. Vyskládejte je vedle sebe na olejem vymazaný plech, posolte a pečte dozlatova na 180 stupňů. Jakmile jsou brambory téměř měkké, potřete je pomocí mašlovačky rozpuštěným máslem s rozmačkaným česnekem. Dejte si záležet, aby na každé bramboře vždy byly i kousky česneku. Takto pomazané brambory dejte do trouby na dalších 10 minut, aby byly krásně křupavé a uvnitř měkké. Podávat můžete ozdobené bylinkami, k masu s omáčkou, zelenině nebo samotné se sklenicí studeného mléka.
Zdroj: Agrární komora ČR