Domácí zabijačka se dělá obvykle od prosince do března a patří mezi staré slavnosti. Váže se k ní spousta tradic. Každý majitel vepře si předem objedná řezníka, který má svůj osvědčený postup při zabijačce.
Také si musíme nachystat spoustu věcí, bez kterých se zabijačka neobejde. Takový vepř, který má přes 100 kg, představuje značné množství masa ke zpracování. Bourané maso ukládáme podle jednotlivých částí do mrazicích boxů. Připravujeme z nich také zabijačkové pochoutky.
Co budeme potřebovat?
K domácí zabijačce potřebujeme neslazenou buchtu, kterou si upečeme. Místo buchty můžeme použít housky. Nezapomeneme si připravit velké hrnce na vaření masa, míchání teplé krve, jitrnic, jelit, tlačenky a také dostatek špejlí. Uvaříme si kroupy na jelita. Nachystáme si dostatek koření. Sladkou i pálivou papriku, majoránku, dobromysl, česnek, cibuli, mrkev, petržel, křen a také oloupaná jablka. Nastrouhaná jablka se smíchají společně s křenem a slouží jako přílohy k ovarům, jitrnicím, jelitům a masu.
Jak probíhá zabíjačka
Začíná se brzy ráno. Řezník vykrmené prase zabije, dnes nejspíše střelou z jehlové pistole. A pak prase nechá vykrvit do předem připravených nádob. Krev zachycovaná do mísy se musí stále šlehat, aby se nesrazila. Vepř se v neckách horkou vodou spaří, pomocí smoly se zbaví štětin. Očištěné prase se zavěsí za zadní nožky na rozporku, opláchne a dočistí. Řezník pak rozřízne vepříčkovi břišní dutinu, vykuchá ho. Prase rozsekne na dvě půlky, které umyje a následně rozporcuje na jednotlivé druhy masa. Kýtu, krkovičku, kotletu, plecko, bůček, a další části. Maso si naporcujeme podle potřeby a uložíme do mrazáku. Střeva a žaludek se vyčistí, aby byly připraveny k výrobě jitrnic, jelit, tlačenky a klobásek. Sádlo se připraví na slaninu nebo škvaření, maso na uzení nebo k další konzervaci. Jeden den po zabijačce se dělají zabijačkové pochoutky, které patří k nejlepším. Stále jsou oblíbené uzené pochoutky, které chrání maso před napadením a mají výbornou chuť a vůni.
Zabijačková polévka
Zabijačková polévka patří mezi klasická jídla. Vzniká ze surovin, které se využívají při přípravě zabijačkových jídel. Ovaru, jelit, jitrnic a dalších surovin. Patří k velice oblíbeným.
Vepřová kýta, kotleta a panenská svíčková
Tyto tři části patří k nejkvalitnějším částem masa z vepře. Maso můžeme zmrazit, sterilovat a použít k přípravě šunky. Vepřové maso má v kuchyni všestranné použití. Můžeme z něj připravit minutky, smažit, péct, dusit a grilovat.
Vepřový ocásek
Patří mezi zabijačkové pochoutky. K okamžité spotřebě jej upravujeme buď bez křížové kosti, nebo s ní, a to pečený nebo vařený. Prasečí ocásek můžeme také konzervovat uzením. Používá se také do ovaru a huspenin.
Vepřová kolena
Vepřová kolena můžeme uvařit a podávat jako ovar. Dusit a také zapékat. Mezi neobvyklou a velice chutnou patří úprava kolena jako dušená šunka. Dále se využívá při přípravě tlačenek a huspenin.
Vepřový bůček
Vepřový bůček obsahuje značné množství tuku. Můžeme ho mrazit a udit. Je výborný jako pečený i nadívaný. Vykostěný můžeme namlít do karbanátků a sekané.
Vepřová plec
Vepřovou plec můžeme zmrazit. V kuchyni se upravuje různými způsoby. Nejoblíbenější je pečená a dušená. Můžeme ji dusit se zeleninou, připravit guláš. Mletou plec používáme k přípravě sekané.
Vepřová krkovička
Obsahuje většinou hodně tuku. Můžeme ji zmrazit. Připravit z ní různé vepřové speciality, pečením, nebo dušením. Tato část masa je vhodná na uzení, přidává se do mletého masa a trvanlivých salámů.
Vepřová hlava
Vařené maso z vepřové hlavy se podává jako vepřový ovar. Další části využíváme k přípravě tlačenky, huspeniny a jelítek.
ChytráŽena.cz