Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Čínská kuchyně v režii našich babiček

17. 01. 2014 | Škola vaření
Oblíbenost čínské kuchyně není záležitostí několika posledních let. Zabývaly se jí už naše babičky. Bohužel ne vždy měly k dispozici potřebné suroviny. Jejich vynalézavost ale dokázala mnoho věcí nahradit leckdy velmi zajímavým způsobem.

Základ čínské kuchyně tvoří samozřejmě rýže – potravina poměrně dobře dostupná. K jejímu finálnímu dohotovení však bylo často potřeba saké – rýžové víno. Řešení se naštěstí našlo – stačilo použít sladší bílé víno (ne dezertní, to už je sladké příliš). Rýžovou pálenku Mao-tchaj, kterou lze také v kuchařských předpisech zkusta potkat, zase nahradí jakýkoliv destilát s výraznou ovocnou složkou – třeba domácí třešňovice nebo meruňkovice.

Čínská kuchyně v režii našich babičekPoněkud rafinovanější je náhražka za čerstvé bambusové výhonky, které se těžko shání i dnes. Nemáte-li bambus, použijte květák. Přesněji řečeno květákové listy, ze kterých vykrájíme tuhé středové žilky a ty nasekáme na stejně dlouhé nudličky. Mohu potvrdit, že po tepelné úpravě se chuti skutečného bambusu velmi podobají. Zelené části květákových listů se také nevyhazují, ale spaří se a použijí do studených salátů. Jsou výborné.

Čínské tradiční houby (např. shiitake) lze docela dobře nahradit našimi sušenými tmavými houbami (hříbky apod.). Jen je třeba je několik hodin předem namočit a použít asi o 1/3 méně, než je uvedeno v čínském receptu. Naše houby jsou totiž výrazně aromatičtější a celý pokrm by přebily.

Také se sháněním čerstvého zázvoru měly naše babičky problém. Stačilo ale naštěstí vzít zázvor sušený a na několik hodin ho namočit do studené vody. Takto upravený zázvor není sice tak palčivý jako čerstvý, ale dodá jídlu nasládlou chuť, které si čínští strávníci tolik cení. Japonský zelený křen (wasabi) zase v naší kuchyni bez uzardění nahrazoval čerstvý evropský křen. V palčivosti si s tím asijským opravdu nezadá a trochu jiná chuť nikomu příliš nevadila. Oblíbená černá ředkev (daikon) se chuťově velmi podobá velmi klasickým pálivým ředkvičkám. Moje babička tyto ředkvičky pěstovala cíleně – měla dva záhonky a jeden zkrátka zalévala o něco méně.

Dnes už se původní asijské suroviny shání mnohem snadněji. Nemáte-li poblíž nějaké to asijské tržiště, stačí trochu zapátrat na internetu a druhý den máte doma všechno potřebné. Vaření našich babiček ale bylo tak nějak vynalézavější a zábavnější. Jestli máte rádi čínskou kuchyni, určitě si někdy vyzkoušejte, jak chutnaly vaše oblíbené recepty v podání našich babiček. Bude to určitě zajímavá zkušenost.

Notburga
ChytráŽena.cz
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Je to jak píšete, já to mám od jedné své babičky, tu druhou tento směr zcela minul. Ale je pravda že po té první babičce mám i vydání Mathesiových Zpěvů staré Číny a pár dalších knížek. Škoda, že už si nad nimi spolu nikdy nesedneme... ale tyhle tipy měla zapsané v sešitku, tak jsem je poslala dál Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
zajímavý článek,ale v naší rodině se toto netraduje...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
ale ani jedna z mých babiček neměla sebemenší snahu vařit něco z čínské kuchyně Smajlík Tak nevím Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
za zajímavé tipy. Ten s květákem určitě vyzkouším. Zelené části jsem dosud vyhazovala.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles