Rostlinné gumy - jsou šťávy vytékající z rostlin při poranění nebo vyráběné různými mikroorganismy. Získávají se z přírodních zdrojů (keře, stromy, mořské řasy, baktérie) a mají schopnost zvyšovat viskozitu a vytvářet gely. Rostlinné gumy jsou látky, které nejsou zadržovány v lidském těla a rychle se vylučují. Přesto, že jsou většinou nedostatečně testovány, předpokládá se, že jsou pravděpodobně bezpečné. Mezi rostlinné gumy tedy řadíme gumu guar (E 412).
Guma guar (E 412) se získává ze semen rostliny Cyamopsis tetragonolobus (tato rostlina je schválena Ministerstem Zdravotnictví k použití), která se pěstuje v Indii, Pákistánu a USA. Patří mezi rozpustné vlákniny a účinkuje jako emulgátor, stabilizátor disperzí a zahušťovadlo, které s vodou vytváří husté roztoky.
Guma guar se prodává do mražených krémů, kterým přidává na objemu, zlepšuje jejich texturu a zvyšuje odolnost vůči tepelnému šoku.
Guma guar
také prodlužuje životnost pekařských výrobků, zahušťuje salátové
zálivky, instantní polévky a omáčky a používá se k vytváření filmů na
povrchu masných výrobků.
Setkáváme se s Guma guar také v mléčných výrobcích (např. v jogurtech, zmrzlině, nebo v některých pudinkových či smetanových krémech).
Při zkoumání zdravotních následků nebylo zjištěno, že by Guma guar
poškozovala pokusná zvířata ani během krátkodobých nebo dlouhodobých
studií. V některých částech světa se tradičně používá guarová moučka,
která obsahuje gumu guar. V rozumných množstvích nejsou známy žádné
její nežádoucí účinky, naopak může snižovat hladinu cholesterolu. U
citlivých jedinců však může guma guar způsobovat při styku s pokožkou
kopřivku.
Hana Očková
ChytráŽena.cz