Příroda je zdrojem
nejen duševního klidu, ale dají se v ní najít i různé lupení a kvítí, ze
kterých se dají připravit různé pokrmy. Někomu to může připadat podivné, že by
měl pozřít pampelišky, čekanky, či třeba černý bez a šeřík, ale tyhle způsoby
přípravy jídel se začínají dostávat sem tam ke slovu.
Jako první se musí člověk ujistit co a kde sbírat. Rostliny, které se dají jíst, se najdou v podstatě všude. První zásadou je sbírat tam, kde neexistuje žádné znečištění. Rostliny se mohou trhat nebo stříhat, to už záleží na každém, jak to provede. Ukládat se mohou do košíčku, papírového nebo látkového sáčku, případně se dají dát do potravinové krabičky, ta ale musí být vyložená kouskem bavlněné látky.
Sbírat by se mělo jen tolik množství, kolik se dokáže sníst, protože když je toho víc, začnou rostliny vadnout a tak už se nedají použít. Taky by se měly sníst co nejdříve, pokud je to možné. Skladováním se ztrácejí jejich cenné látky. Mohou se uložit do lednice, ale před tím se rozhodně neumývají. To se dělá až těsně před zpracováváním nebo podáváním. Nejlepší je, uložit je ve skle. Zamrazování se rozhodně nedoporučuje. Je tu ovšem jedna zásadní věc. Každá rostlina obsahuje látky, na které může člověk různě reagovat.
Je to svým způsobem riziko, ale při ochutnávání jedlých květů, které ještě člověk nezkoušel, by se mělo začít s menším množstvím – pro jistotu. Nyní si někteří řeknou, co vlastně se dá jíst za kytky. Tak například bez. Je to sice divoký květ, ale v české kuchyni už je vcelku doma. Jeho květy se nemají umývat vodou, spláchl by se totiž tak pyl, který velmi voní. Více než omývání by se měla v tomto případě věnovat pozornost hmyzu a vyklepat všechen ven. Těmito květy se sypou koláče, ale třeba i zmrzlina, což je v tomto období nyní aktuální.
Jetel luční patří také mezi jedlé rostliny. Samotné květy jsou velmi hezké na ozdobu v podstatě téměř jakéhokoliv jídla. Jejich barva se hodí hlavně na studené koláče, ale to neznamená, že by se nemohl použít ve slaných případech. Tulipán je známá květina, ale k její konzumaci v našich podmínkách musí být odvaha. Jí se pouze korunní plátky. Kdo by chtěl vědět, jak chutnají, tak jsou křupavé a udává se, že jejich chuť je svíravá. Pozor, nesmí se nikdy tepelně upravovat. Vlašské ořechy se konzumují, o tom žádná, ale jejich zelené části také. Dělá se z nich speciální likér, který je skvělý na zažívání.
Jitrocel je jedna z nejznámějších léčivých rostlin. Mladé lístky této byliny se hodí například do salátů. Dají se využít i v teplé kuchyni, přitom poupátka se nakládají nakyselo nebo na způsob kaparů. Levandule je velmi voňavá, a co se týká jídla, tak nejlépe v teplé kuchyni. Květy se hodí hlavně k pečenému masu či dušené zelenině. Pro milovníky sladkého – dá se přidat třeba i do drobenky. Netřesky – tuhle rostlinu možná někteří neznají, ale i ona se dá využít v kuchyni. Lístky se hodí hlavně na saláty, ale i těstoviny nebo luštěniny, Není vhodné je tepelně upravovat.
ChytráŽena.cz