-Komerční sdělení-
Vůně uzeného masa a klobás nepatří jen k jaru nebo podzimu. Naopak, velmi chladné dny nabízí ideální podmínky pro uzení studeným kouřem. Jak na to, vám poradí Kamil Kaiser z rodinné firmy na Vysočině.
Které roční období považujete za nejlepší pro uzení?
Historicky se vžilo uzení masa v chladných měsících. Důvod byl čistě praktický: Naši předci neměli ledničky nebo mrazáky pro konzervaci potravin. Dnes tento problém odpadá, z technického hlediska jde udit celoročně. Řešíme hlavně chuť.
Existuje nějaké, například teplotní, omezení?
Ano, týká se letních měsíců a techniky uzení studeným kouřem. Jakmile venkovní teplota stoupá k tropické třicítce, těžko jde udržet v udírně nízkou teplotu potřebnou pro uzení studeným kouřem.
Teplým a horkým kouřem jde udit celoročně.
Pojďme k samotnému uzení. Jaké maso a postup zvolit na „jistotu“ pro první uzení?
Pro první zkušenost s domácí udírnou se hodí třeba ryby. Rychle je naložíte a poměrně rychle i proudíte. Např. pstruhům stačí 8 hod. v láku a 3 hodinky v udírně. Kdo nefandí rybám, může na začátek přeudit něco z obchodu a až pak se pustit třeba do vlastního bůčku.
Jak dobře namíchat lák na ryby?
Pokud jde o lák na ryby, není nutný zvláštní postup. Ryby jsou v něm krátkou dobu a je tam větší prostor pro fantazii. Mimo základních koření jako je pepř, jalovec nebo bobkový list, jdou použít i citrusy nebo jejich kůra. Osobně používám 60 g soli na 1 l vody, ale to si každý musí vyzkoušet sám.
A lák na maso?
U láku pro maso už je potřeba dodržet několik pravidel. Maso v něm bude ležet několik týdnů. Vodu radši převařte a vše vkládejte do čistých nádob. Lák před použitím dobře vychlaďte. To platí i u ryb.
Jaké dobroty si mohou vyudit vegetariáni?
Uzení sice platí za doménu masožravců, ale sám mám rád sýry i ořechy. Udit jdou i papriky, chilli, výborná jsou vejce. Doma uzené tofu chutná také jinak než to koupené.
Už se vám sbíhají sliny? Začnete rybami, bůčkem nebo sýrem s ořechy? Napište nám do komentářů.