Při rozhoru s kamarádkou jsem prohlásila: To víš, galantních mužů je jak šafránu. Každý z nás již někdy toto spojení použil, ale proč se vlastně říká je ho jak šafránu? Vysvětlení je jednoduché, šafrán je velmi vzácný, drahý a jeho získávání je obtížné.
Toto koření se získává z rostliny, která se jmenuje šafrán setý, latinsky Crocus sativus. Mohlo by se zdát, že šafrán se vysevá, ale zdání klame. Je to hlíznatá rostlina a v zemi má vytrvalé hlízy. Šafránu se nejvíce daří tam kde je teplo a sluníčko, takže nejvíce se pěstuje v exotických zemích nebo na jihu Francie a Španělska.
Aby bylo koření co nejkvalitnější, je potřeba sklízet květy právě rozkvetlé. Květy se pak nechají usušit a vytrhají se blizny. Toto vše je prováděno ručně, dosud nebyl vynalezen žádný přístroj, který by nám výrobu tohoto koření alespoň malinko ulehčil.
Šafrán pochází ze západní Asie, konkrétně z Persie a Kašmíru. Využíváme ho hlavně ve španělské, orientální a francouzské kuchyni, ale velmi se hodí ke kuřeti nebo k rybě. Šafrán má navíc i léčivé účinky - podporuje zažívání a v minulosti byl považován za účinný bylinný lék na celou řadu potíží a nemocí. Pro svou barvu byl také využíván jako barvivo na královská roucha, na znak důstojnosti a urozenosti.
Je velmi drahý - k získání 0,5 kg koření je potřeba 60.000 květů! Celkově je známo asi 80 druhů šafránu po celém světě. U nás jsou pouze 2 druhy - šafrán bělokvětý a šafrán karpatský, ale pozor k výrobě koření je možné použít jenom šafrán setý. Ostatní druhy jsou většinou jedovaté.
Čtěte také:
Bylinky a koření
Škola vaření - co bychom měli vědět o koření
ChytráŽena.cz